GIGABYTE B760M GAMING PLUS WIFI DDR4 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 4+1+1 phases VRM, up to 5333MHz DDR4 (OC), 2xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6, 1 GbE LAN, USB 3.2 Gen 1
SKU
B760M G P WIFI DDR4
Login for pricing
In Stock:
109 available
B760M GAMING PLUS WIFI DDR4 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 4+1+1 phases VRM, up to 5333MHz DDR4 (OC), 2xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6, 1 GbE LAN, USB 3.2 Gen 1
- Supports Intel Core 14th/ 13th /12th processors
- Unparalleled Performance:Hybrid 4+1+1 Phases Digital VRM Solution
- Dual Channel DDR4:4*DIMMs XMP Memory Module Support
- Next Generation Storage:2*PCIe 4.0 x4 M.2 Connectors
- Fast Networks:Wi-Fi 6 802.11ax, GbE LAN
- Extended Connectivity:Front USB-C 5Gb/s, DP, HDMI
- Smart Fan 6:Features Multiple Temperature Sensors, Hybrid Fan Headers with FAN STOP
- Q-Flash Plus:Update BIOS Without Installing the CPU, Memory and Graphics Card
Category: Motherboards
| SKU | B760M G P WIFI DDR4 |
|---|---|
| EAN | 4719331862855 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Elevate your computing experience with GIGABYTE's renowned motherboard series: AORUS, AERO, and GIGABYTE. Featuring innovative designs and advanced features, these boards offer exceptional performance and reliability. Whether you're a gamer, content creator, or professional, our series cater to your needs, ensuring uncompromising quality and cutting-edge
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Front panel connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Serial port headers | 1 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Parallel connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of RGB LED pin headers | 2 |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Pentium® |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933,3000,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3666,3733,3800,3866,4000,4133,4266,4300,4400,4500,4600,4700,4800,4933,5000,5133,5333 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 5333 MHz |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Maximum internal memory per slot | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8851BE |
| Features | |
| Power source type | ATX |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Product colour | Grey |
| Expansion slots | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS | |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Packaging data | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 268 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery weight | 3 g |
| Number of battery cells | 1 |
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Battery type | CR2032 |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 268 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) LAN bandwidth management software |
| Batteries included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Technical details | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
| Height | 35 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 268 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
GIGABYTE B760M GAMING PLUS WIFI DDR4 M...
Login for pricing
|
MSI PRO B760M-E DDR4 motherboard Intel...
Login for pricing
|
Popular
MSI PRO B760M-P DDR4 motherboard Intel...
Login for pricing
|
Hot Product
MSI B840 GAMING PLUS WIFI motherboard...
Login for pricing
|
ASUS PRIME B840M-A WIFI-CSM motherboar...
Login for pricing
|
Bestseller
GIGABYTE B760M DS3H WIFI6E GEN5 Mother...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B760M G P WIFI DDR4
|
PRO B760M-E DDR4
|
PRO B760M-P DDR4
|
B840 GAMING PLUS WIFI
|
PRIME B840M-A WIFI-CSM
|
B760M DS3H WF6E GEN5
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
ASUS
|
Gigabyte
|
| Processor manufacturer |
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Motherboard form factor |
micro ATX
|
micro ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
micro ATX
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
LGA 1700
|
| Supported memory types |
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|





