G.Skill Flare X (for AMD) F4-3200C16D-16GFX memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4
SKU
GS-F4-3200C16D-16GFX
Login for pricing
In Stock:
1 available
Flare X, 2x 8 GB DDR4, 3200MHz, 16-18-18-38, 1.35 V, XMP 2.0
Category: Memory Modules
| SKU | GS-F4-3200C16D-16GFX |
|---|---|
| EAN | 4713294221056 |
| Manufacturer | G.SKILL |
| Availability | Y |
| Product Family | Flare X (for AMD) |
Rebirth of the Legendary AMD Performance Series
Designed for the latest AMD Ryzen™ processor, the Flare X series DDR4 memory kit marks the return of the legendary Flare memory that provided awesome performance in the previous generation of DDR memory. Upgrade your next AMD system into the ultimate gaming rig or a powerful workstation with the Flare X series DDR4 memory!
Designed for AMD Platforms
Returning from the ashes, the new AMD architecture features a completely different set of memory enhancements, requiring a new approach. The Flare X memory series is designed with a distinct characteristic to optimize compatibility with the latest AMD platform.
Faster Transfer Speed
Available in memory speeds starting from DDR4-2133MHz, the Flare X series delivers high speed memory performance to efficiently transfer data for each of the cores on the AMD Ryzen processor.
Experience Performance
Each and every single Flare X memory kit is tested under G.SKILL’s rigorous testing process to ensure the best performance, compatibility, and stability on your AMD system.
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, telephone, and email.
Designed for the latest AMD Ryzen™ processor, the Flare X series DDR4 memory kit marks the return of the legendary Flare memory that provided awesome performance in the previous generation of DDR memory. Upgrade your next AMD system into the ultimate gaming rig or a powerful workstation with the Flare X series DDR4 memory!
Designed for AMD Platforms
Returning from the ashes, the new AMD architecture features a completely different set of memory enhancements, requiring a new approach. The Flare X memory series is designed with a distinct characteristic to optimize compatibility with the latest AMD platform.
Faster Transfer Speed
Available in memory speeds starting from DDR4-2133MHz, the Flare X series delivers high speed memory performance to efficiently transfer data for each of the cores on the AMD Ryzen processor.
Experience Performance
Each and every single Flare X memory kit is tested under G.SKILL’s rigorous testing process to ensure the best performance, compatibility, and stability on your AMD system.
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, telephone, and email.
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/Server |
| ECC | No |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD latency | 38 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 16 |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/Server |
| ECC | No |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD latency | 38 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 16 |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Cooling type | Heatsink |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 40 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
G.Skill Flare X (for AMD) F4-3200C16D-...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
Bestseller
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
Popular
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
XPG SPECTRIX D35G memory module 64 GB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GS-F4-3200C16D-16GFX
|
AX5U6400C3216G-DCLARWH
|
AX5U6400C3216G-DCLARBK
|
AX5U7200C3416G-DCLARBK
|
AX5U6000C3016G-DCLARBK
|
AX4U320032G16A-DTBKD35G
|
| Manufacturer |
G.SKILL
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 8 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|



