FSP VIC GM 750W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
VIC-750GM
- Complies with ATX12V V3.1 & EPS 12V V2.92
- Supports the latest PCIe 12V-2x6 connector (850W / 750W)
- Efficiency ≧ 90% at typical load
- Active PFC, Power Factor ≧ 0.9
- Quiet and long-lasting 120mm fan
- Durable 420V main capacitor
- Powerful +12V single rail design
- +5V &3.3V DC to DC module design
- Premium, all-black cables for easier cable routing
- Complete Protections: OCP, OVP, SCP, OPP, UVP, OTP, SIP, NLO
- Meet ErP/EuP 2013 Standard
Category: Power Supply Units
| SKU | VIC-750GM |
|---|---|
| Manufacturer | FSP |
| Availability | Y |
The Future is Now:ATX 3.1 & PCIe Gen 5.1 Ready
Following the latest ATX 3.1 & PCIe Gen 5.1 regulation, support up to 200% power excursion and with the new interface of PCIe 12V-2x6 connector to ensure peak performance with future hardware upgrades.
+5V & 3.3V DC to DC Circuit Design
Increase the efficiency and stabilize the output voltage to ensure system stability.
High Efficiency in Gold-certified
Certified by world-class organizations 80 PLUS® gold certification for lower power loss, less heat, and quieter operation
+12V Single Rail Design
Designed for power - intensive graphics cards provides strong power to any overloading condition.
Durable 420V Main Capacitor
The main capacitor inside serves to support working under an extremely harsh environment, such as with high temperatures, peak voltage fluctuations. It stabilizes the performance for high reliability that your system can count on.
Quiet and Long-lasting Fan
Built with optimized thermal solution and an advanced 120mm fan for cooler components and quieter operation.
Fully Modular Cabling Design
The VIC GM offers hassle-free installation by letting users connect only the necessary cables, which enhances airflow and minimizes cable clutter inside the system.
Strong Power Supply for CPU Needs
This power supply is equipped with dual 8-pin PCIe power connectors, delivering ample 12V power to meet the demands of high-performance CPUs.
Thermal Resilience: Power You Can Depend On
The VIC GM power supply is engineered for reliable power delivery, even in temperatures up to 40°C. Count on stable performance for your everyday computing, ensuring system longevity without heat concerns.
Complete Protection
Our comprehensive circuit shields your valuable components from harm.
Following the latest ATX 3.1 & PCIe Gen 5.1 regulation, support up to 200% power excursion and with the new interface of PCIe 12V-2x6 connector to ensure peak performance with future hardware upgrades.
+5V & 3.3V DC to DC Circuit Design
Increase the efficiency and stabilize the output voltage to ensure system stability.
High Efficiency in Gold-certified
Certified by world-class organizations 80 PLUS® gold certification for lower power loss, less heat, and quieter operation
+12V Single Rail Design
Designed for power - intensive graphics cards provides strong power to any overloading condition.
Durable 420V Main Capacitor
The main capacitor inside serves to support working under an extremely harsh environment, such as with high temperatures, peak voltage fluctuations. It stabilizes the performance for high reliability that your system can count on.
Quiet and Long-lasting Fan
Built with optimized thermal solution and an advanced 120mm fan for cooler components and quieter operation.
Fully Modular Cabling Design
The VIC GM offers hassle-free installation by letting users connect only the necessary cables, which enhances airflow and minimizes cable clutter inside the system.
Strong Power Supply for CPU Needs
This power supply is equipped with dual 8-pin PCIe power connectors, delivering ample 12V power to meet the demands of high-performance CPUs.
Thermal Resilience: Power You Can Depend On
The VIC GM power supply is engineered for reliable power delivery, even in temperatures up to 40°C. Count on stable performance for your everyday computing, ensuring system longevity without heat concerns.
Complete Protection
Our comprehensive circuit shields your valuable components from harm.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Bearing technology | HYB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 9.5 - 4 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 750 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 62.5 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over voltage, Over current, Over power, Overheating, Short circuit, Under voltage, Surge & inrush, No load operation |
| Efficiency | 90% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
You may also be interested in
| Product |
FSP VIC GM 750W power supply unit 20+4...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
Login for pricing
|
MSI MAG A650GL power supply unit 650 W...
Login for pricing
|
Hot Product
Corsair CX Series™ CX750 – 750 Watt 80...
Login for pricing
|
Popular
TP-Link 100-240V Redundant Power Suppl...
Login for pricing
|
Recommended
GIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VIC-750GM
|
P38995-B21
|
MAG A650GL
|
CP-9020279-AU
|
MCRP100
|
GP-UD750GM PG5 ICE
|
| Manufacturer |
FSP
|
HPE
|
MSI
|
Corsair
|
TP-LINK
|
Gigabyte
|
| Purpose |
PC
|
Server
|
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
Flex ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|





