FSP S380-WA Case Mini Tower mITX, mATX White ARGB
SKU
S380-WA
Login for pricing
In Stock:
7 available
M-ATX Mid Tower, 2.5"/3.5“, 3x 120 mm ARGB, USB3.0 x 2, Type-C, 460 x 285 x 368 mm, 6.4 kg, White
- 3D curved side panel
- Equipped with triple 120mm ARGB fans
- The side features dual 120mm ARGB reverse silent fans
- Supporting up to 360mm radiator
- Supporting up to 445mm graphics cards
- Supporting up to 160mm CPU cooler
- User friendly I/O panel and Type-C
Category: Computer Cases
| SKU | S380-WA |
|---|---|
| EAN | 4711498480484 |
| Manufacturer | FSP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
All-Seeing Design Concept
FSP S380 PC case features a transparent curved side panel, offering a 270° view that showcases all your favorite gaming gears.
Impressive and Superior Cooling Performance
Equipped with three sets of ARGB fans, the side also features reverse silent fans that can be controlled by the motherboard. This setup showcases a dazzling lighting effect, while the cooling performance has been specially optimized to ensure the best system performance and stability.
120mm x3
ARGB FANS
The side features dual 120mm ARGB reverse silent fans, while the rear is equipped with a 120mm ARGB fan.
160mm High
CPU COOLER
Supporting up to 160mm CPU cooler.
A Comprehensive and Stylish Case
Compatible with Micro ATX and Mini-ITX motherboards, supporting up to 445mm graphics cards and 160mm CPU coolers, allowing you to enjoy an unrestricted gaming experience.
Elegant 3D Curved Glass
S380 case features 3D curved glass, with the front panel edges adopting a rounded chamfer design, making it both visually pleasing and more refined.
High Capacity for Future Upgrades
S380 features a large capacity design, allowing you to fit all your favorite equipment inside while retaining the potential for future upgrades.
STORAGE
SSD x3HDD x2
USB PORT
Type-C / USB3.0 x 2
FSP S380 PC case features a transparent curved side panel, offering a 270° view that showcases all your favorite gaming gears.
Impressive and Superior Cooling Performance
Equipped with three sets of ARGB fans, the side also features reverse silent fans that can be controlled by the motherboard. This setup showcases a dazzling lighting effect, while the cooling performance has been specially optimized to ensure the best system performance and stability.
120mm x3
ARGB FANS
The side features dual 120mm ARGB reverse silent fans, while the rear is equipped with a 120mm ARGB fan.
160mm High
CPU COOLER
Supporting up to 160mm CPU cooler.
A Comprehensive and Stylish Case
Compatible with Micro ATX and Mini-ITX motherboards, supporting up to 445mm graphics cards and 160mm CPU coolers, allowing you to enjoy an unrestricted gaming experience.
Elegant 3D Curved Glass
S380 case features 3D curved glass, with the front panel edges adopting a rounded chamfer design, making it both visually pleasing and more refined.
High Capacity for Future Upgrades
S380 features a large capacity design, allowing you to fit all your favorite equipment inside while retaining the potential for future upgrades.
STORAGE
SSD x3HDD x2
USB PORT
Type-C / USB3.0 x 2
| Design | |
|---|---|
| Material thickness | 0.7 mm |
| Form factor | Micro Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC, Tempered glass |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Suitable for | Gaming |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 44.5 cm |
| Maximum PSU length | 24 cm |
| On/off button | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Power supply included | No |
| Power supply location | Side |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Top radiator sizes supported | 360 mm |
| Side fans installed | 2x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 2 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Bottom radiator sizes supported | 360 mm |
| Side radiator sizes supported | 280 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Material thickness | 0.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 7.7 kg |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
FSP S380-WA Case Mini Tower mITX, mATX...
Login for pricing
|
Popular
Antec VSK4500E-P-U3 computer case Midi...
Login for pricing
|
Bestseller
Antec VSK3500E-P-U3 computer case Midi...
Login for pricing
|
New
Antec DF600 Flux Midi Tower Black
Login for pricing
|
IN WIN A3 Mini Tower U32+3.1C+AC Glass...
Login for pricing
|
Hot Product
Antec AX61 Elite Midi Tower Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S380-WA
|
VSK4500E-P-U3
|
VSK3500E-P-U3
|
DF600 FLUX
|
IW-CS-A3BLK-1AM120S
|
AX61 ELITE
|
| Manufacturer |
FSP
|
Antec
|
Antec
|
Antec
|
IN WIN
|
Antec
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC
|
| Form factor |
Micro Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
N/A
|
Midi Tower
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2
|
| Number of 5.25" bays |
N/A
|
3 to 4
|
2 to 3
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 3.5" bays |
2 to 3
|
5 to 6
|
2 to 3
|
3 to 4
|
N/A
|
2 to 3
|
| Power supply included |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
N/A
|
1
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|





