FSP M580-WA Case Midi Tower mITX, mATX White ARGB
SKU
M580-WA
Login for pricing
In Stock:
10 available
Mid Tower, ATX / M-ATX / Mini-ITX, USB3.0 x 2, Type-C, 240mm ATX, White, 7.5kg
- 270° panoramic views curved glass exterior design
- Smart temperature display - ZENFAN(M580PRO only)
- Supporting back-connect motherboard
- Exquisite rounded chamber design
- Equipped with reverse ARGB fans
- Supporting up to 360mm radiator
- Supporting up to 445mm graphics cards
- Lighting fast Type-C
Category: Computer Cases
| SKU | M580-WA |
|---|---|
| EAN | 4711498480842 |
| Manufacturer | FSP |
| Availability | Y |
Sleek and Exquisite
The FSP M580 showcases a panoramic tempered glass design and adopting a rounded chamfer design, offering an exclusive exterior to highlight your system’s potential while consistently enhancing the gaming atmosphere.
Exceptional Cooling Power and Performance
Featuring four sets of powerful ARGB fans, all controllable via the motherboard, this setup delivers stunning lighting effects while optimized cooling ensures peak system performance and stability.
Unleash Boundless Gaming Power
Supporting ATX (back-connect motherboard), M-ATX, and Mini-ITX motherboards, the M580 case accommodates graphics cards up to 445mm and radiator up to 360mm, providing the flexibility for an immersive, unrestricted gaming experience.
270° Panoramic Views
The seamless curved glass ensures stunning aesthetics from both the front and side views.
Ample Space for Future Expansion
The M580 offers a spacious design, accommodating all your current gear while leaving room for future upgrades.
The FSP M580 showcases a panoramic tempered glass design and adopting a rounded chamfer design, offering an exclusive exterior to highlight your system’s potential while consistently enhancing the gaming atmosphere.
Exceptional Cooling Power and Performance
Featuring four sets of powerful ARGB fans, all controllable via the motherboard, this setup delivers stunning lighting effects while optimized cooling ensures peak system performance and stability.
Unleash Boundless Gaming Power
Supporting ATX (back-connect motherboard), M-ATX, and Mini-ITX motherboards, the M580 case accommodates graphics cards up to 445mm and radiator up to 360mm, providing the flexibility for an immersive, unrestricted gaming experience.
270° Panoramic Views
The seamless curved glass ensures stunning aesthetics from both the front and side views.
Ample Space for Future Expansion
The M580 offers a spacious design, accommodating all your current gear while leaving room for future upgrades.
| Design | |
|---|---|
| Material thickness | 0.7 mm |
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Glass, SPCC |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Illumination location | Back, Side |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 44.5 cm |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
|---|---|
| Top radiator sizes supported | 360 mm |
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Bottom radiator sizes supported | 360 mm |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 398 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Material thickness | 0.7 mm |
You may also be interested in
| Product |
FSP M580-WA Case Midi Tower mITX, mATX...
Login for pricing
|
New
In Win CHOpin Mini Tower Silver 150 W
Login for pricing
|
Popular
Antec VSK4500E-P-U3 computer case Midi...
Login for pricing
|
Bestseller
Antec VSK3500E-P-U3 computer case Midi...
Login for pricing
|
Hot Product
Antec DF600 Flux Midi Tower Black
Login for pricing
|
In Win 127 Midi Tower Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M580-WA
|
CHOPIN-SILVER
|
VSK4500E-P-U3
|
VSK3500E-P-U3
|
DF600 FLUX
|
127BLK-2AL120
|
| Manufacturer |
FSP
|
IN WIN
|
Antec
|
Antec
|
Antec
|
IN WIN
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Mini Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
| Product colour |
White
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supported motherboard form factors |
N/A
|
Mini-ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 5.25" bays |
N/A
|
N/A
|
3 to 4
|
2 to 3
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 3.5" bays |
2 to 3
|
N/A
|
5 to 6
|
2 to 3
|
3 to 4
|
2 to 3
|
| Power supply included |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|





