FSP CMT380B computer case Midi Tower Black
SKU
CMT380B
- Dual-Chamber design
- Dual tempered glass modern looking
- High speed Type-C (USB3.2 Gen2 )
- Support 410mm length high-end graphics card
- Support 160mm height CPU Cooler
Category: Computer Cases
| SKU | CMT380B |
|---|---|
| Manufacturer | FSP |
| Availability | Y |
Inspire • Upgrade potential
Dual tempered glass modern looking, shine your stunning gear.
Mighty cooling performance
Top & bottom support dual 360mm radiator.
Dual-Chamber design
Easier for cable management and make your build tidier.
Ultra upgrade potential
- Support ATX, Micro ATX, Mini-ITX Motherboard.
- Support 410mm length high-end VGA.
- Support 160mm height CPU Cooler.
- 2 slots for HDD, 2 slots for SSD.
Lightning smooth transmission
Transporting files within just few blinks by USB Type-C.
Dual tempered glass modern looking, shine your stunning gear.
Mighty cooling performance
Top & bottom support dual 360mm radiator.
Dual-Chamber design
Easier for cable management and make your build tidier.
Ultra upgrade potential
- Support ATX, Micro ATX, Mini-ITX Motherboard.
- Support 410mm length high-end VGA.
- Support 160mm height CPU Cooler.
- 2 slots for HDD, 2 slots for SSD.
Lightning smooth transmission
Transporting files within just few blinks by USB Type-C.
| Ergonomics | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Design | |
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Glass, SPCC |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Suitable for | Home/Office |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 41 cm |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
| Top radiator sizes supported | 360 mm |
| Side fans installed | 2x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 2 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Bottom radiator sizes supported | 360 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 3.5,2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 7 kg |
You may also be interested in
| Product |
FSP CMT380B computer case Midi Tower B...
Login for pricing
|
Bestseller
Antec VSK4000B-U3 computer case Tower...
Login for pricing
|
New
DeepCool Matrexx 30 Mini Tower Black
Login for pricing
|
Popular
Antec ISK 110 VESA Desktop Silver 90 W
Login for pricing
|
Hot Product
Antec AX61 Elite Midi Tower Black
Login for pricing
|
Recommended
Antec AX81 Elite Midi Tower Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CMT380B
|
VSK4000B-U3
|
DP-MATX-MATREXX30
|
ISK110-VESA
|
AX61 ELITE
|
AX81EL
|
| Manufacturer |
FSP
|
Antec
|
Deepcool
|
Antec
|
Antec
|
Antec
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Tower
|
Mini Tower
|
Desktop
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Black
|
Black
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
1
|
1
|
4
|
2
|
2
|
| Supported motherboard form factors |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mini-ITX
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 5.25" bays |
N/A
|
3 to 4
|
1 to 2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 3.5" bays |
2 to 3
|
5 to 6
|
3 to 4
|
N/A
|
2 to 3
|
1 to 2
|
| Power supply included |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
1
|
1
|
N/A
|
1
|
1
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|





