Ergotron TRACE Grommet clamp kit
SKU
98-492-009
Login for pricing
In Stock:
1 available
TRACE Grommet Clamp Kit (black), 31" to 2" (8 to 50 mm) wide and up to 2.56" (65 mm) thick, 0.6 lbs (0.27 kg)
- Conserves space: Eliminates a freestanding platform
- Solid base: Grommet mount keeps monitors in place
- Adds flexibility: Clamp kit supports changing desk styles
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 98-492-009 |
|---|---|
| EAN | 0698833082616 |
| Manufacturer | ERGOTRON |
| Availability | Y |
Choose this TRACE Monitor Mount clamp kit for workstations where mounting on the edge of the desk is not available, like corner desks or desks with closed sides. This kit allows you to install your mount through a grommet hole in the worksurface for a stable, space-saving fit.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product type | Clamp |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Desk |
| Product type | Clamp |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Package weight | 280 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 270 g |
| Package weight | 280 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 280 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299018 |
You may also be interested in
| Product |
Ergotron TRACE Grommet clamp kit
Login for pricing
|
Atdec AC-AP-2020 monitor mount accessory
Login for pricing
|
Atdec AWM-W35-S monitor mount accessory
Login for pricing
|
DELL OptiPlex Micro and Thin Client VE...
Login for pricing
|
ASUS NUC MOUNTING KIT FOR MONITOR, VES...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
98-492-009
|
AC-AP-2020
|
AWM-W35-S
|
482-BBEP
|
MKT03
|
| Manufacturer |
ERGOTRON
|
ATDEC
|
ATDEC
|
DELL
|
ASUS
|




