Ergotron TRACE 45-631-224 monitor mount / stand 68.6 cm (27") Desk Black
SKU
45-631-224
- Intuitive adjustment: TRACE effortlessly follows your next move
- Adaptable workstyle: Easily transitions between individual tasks and collaboration
- More workspace: Lifts screens off the desktop from a compact base
- Stay organized: Integrated cable management reduces clutter
- Flexible design: Quickly converts to a single monitor configuration
- Ergonomic fit: Encourages regular movement to support healthy working
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | 45-631-224 |
|---|---|
| EAN | 0698833083804 |
| Manufacturer | ERGOTRON |
| Availability | Y |
| Product Family | TRACE |
The innovative TRACE Dual Monitor Mount adapts to how each user works and feels their best to create ergonomic, flexible workspaces. It intuitively adjusts between tasks and postures to encourage movement and collaboration, always returning to the natural home position. The modular TRACE design and premium, 15-year warranty solidify a long-term investment.
TRACE offers a variety of mounting options: the standard 2-piece clamp, an accessory TRACE Slim Profile Clamp Kit or an accessory TRACE Grommet Clamp Kit. Choose the method that meets your requirements.
TRACE offers a variety of mounting options: the standard 2-piece clamp, an accessory TRACE Slim Profile Clamp Kit or an accessory TRACE Grommet Clamp Kit. Choose the method that meets your requirements.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 4.9 kg |
| Maximum weight capacity | 9.8 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Pan range | 0 - 240° |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8.9 kg |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
You may also be interested in
| Product |
New
Ergotron TRACE 45-631-224 monitor moun...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Desk Mount Quad Monitor A...
Login for pricing
|
Bestseller
Atdec AD-TVC-75 monitor mount / stand...
Login for pricing
|
Aavara WS742 monitor mount / stand 61...
Login for pricing
|
Recommended
Maxhub Trolley Maxmium load 100KG, ava...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com Six-Monitor Desk Mount wi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45-631-224
|
ARMQUADPS
|
AD-TVC-75
|
WS742
|
ST23G
|
6-MONITOR-ARM-A
|
| Manufacturer |
ERGOTRON
|
StarTech.com
|
ATDEC
|
Aavara
|
Maxhub
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
| Mounting type |
Desk
|
Desk
|
Floor
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
2 to 3
|
4 to 5
|
1 to 2
|
2 to 3
|
1 to 2
|
6 to 8
|





