Ergotron LX Extension Aluminium
SKU
45-289-026
- Extra flexibility
- Durable design
- Neat workspace
Category: Mounting Kits
| SKU | 45-289-026 |
|---|---|
| EAN | 0698833020052 |
| Manufacturer | ERGOTRON |
| Availability | Y |
Add a second extension to your LX Arm and increase its reach by 9" (23 cm). Note: Formerly part number 45-244-026.
- Increases the reach of an LX Arm
- Polished aluminum metal construction offers greater durability and enhanced aesthetics
- Adds another pivot-point for more adjustment flexibility
- Cable management feature routes cables under the arm, out of the way
- Increases the reach of an LX Arm
- Polished aluminum metal construction offers greater durability and enhanced aesthetics
- Adds another pivot-point for more adjustment flexibility
- Cable management feature routes cables under the arm, out of the way
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 498 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 600 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 100 x 60 x 310 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Ergotron LX Extension Aluminium
Login for pricing
|
Hot Product
MSI AIO Wall Mountkit III
Login for pricing
|
Shuttle PV02 - VESA mount accessory fo...
Login for pricing
|
Recommended
Ubiquiti UACC-AI-Theta-CMS White Stain...
Login for pricing
|
Bestseller
Poly Edge E300/320/350 Wall Mount Brac...
Login for pricing
|
New
HP Poly TC10 White Wall Mount
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45-289-026
|
306-A612111-C22
|
PV02
|
UACC-AI-THETA-CMS
|
8F3R2AA
|
874P5AA
|
| Manufacturer |
ERGOTRON
|
MSI
|
Shuttle
|
Ubiquiti
|
HP Poly
|
HP Poly
|





