Epson ELP-SP02 Grey Wired 15 W
SKU
V12H467053
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
15 W, 80Hz ~ 20kHz, 10% THD, 100V – 240V, 0.7W, 8 ohm, Tweeter, Woofer
Category: Loudspeakers
| SKU | V12H467053 |
|---|---|
| EAN | 9314020610059 |
| Manufacturer | EPSON |
| Availability | Y |
The Epson ELP-SP02 active speakers are a great addition to the modern classroom. Boasting 30W of crisp, clear sound, the ELP-SP02 active speakers enable every student to clearly hear the lesson, no matter where they are sitting in the room. Easily mounted to the wall, this powerful pair is the perfect partner the ELP-CB01 Cable Management and Projector Control box.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker placement | Floor, Tabletop/bookshelf, Wall-mountable |
| Number of drivers | 2 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Audio | |
| RMS rated power | 15 W |
| Frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Impedance | 8 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 10% |
| Performance | |
| Recommended usage | Home |
| Product colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-200 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.7 W |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Razer Nommo V2 X Full range Black Wire...
Login for pricing
|
Grandstream Networks GSC3516 loudspeak...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
RZ05-04760100-R3U1
|
GSC3516
|
| Manufacturer |
Razer
|
Grandstream Networks
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Product colour |
Black
|
White
|
| RMS rated power |
N/A
|
10W to 25W
|

