Epson EB-770Fi Ultra short throw projector 4100 ANSI lumens 3LCD 1080p (1920x1080) White
SKU
V11HA78053
Category: Data Projectors
| SKU | V11HA78053 |
|---|---|
| EAN | 9314020636165 |
| Manufacturer | EPSON |
| Availability | Y |
Agile USTi laser display
Project your vision, with a Full HD interactive large screen display up to 100" that will enhance engagement, learning and productivity.
Whatever the size of class or meeting room, unrestricted and interactive learning sessions are possible with this bright, compact and affordable touch-display solution.
The EB-770Fi's bright image, scalable up to 100", is clearly visible from every angle and at a distance, and content can easiliy be shared or streamed directly from multiple devices for the ultimate collaborative experience.
Project your vision, with a Full HD interactive large screen display up to 100" that will enhance engagement, learning and productivity.
Whatever the size of class or meeting room, unrestricted and interactive learning sessions are possible with this bright, compact and affordable touch-display solution.
The EB-770Fi's bright image, scalable up to 100", is clearly visible from every angle and at a distance, and content can easiliy be shared or streamed directly from multiple devices for the ultimate collaborative experience.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness | 4100 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Screen size compatibility | 1524 - 2540 mm (60 - 100") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Keystone correction, vertical | -3 - 3° |
| Keystone correction, horizontal | -3 - 3° |
| Heat dissipation | 895 BTU/h |
| Smart projector | No |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 3.7 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.25 - 0.35:1 |
| F-number (relative aperture) | 1.6 |
| Video | |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Composite video in | 0 |
| Microphone in | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | Yes |
| Interactive input supported | Interactive pen/Touch |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Product colour | White |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop, Wall |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 197 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 199 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 133 mm |
| Weight | 6 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| F-number (relative aperture) | 1.6 |
You may also be interested in
| Product |
Epson EB-770Fi Ultra short throw proje...
Login for pricing
|
Epson EB-1485FI data projector Ultra s...
Login for pricing
|
Epson EB-1480Fi data projector Ultra s...
Login for pricing
|
Epson EB-770F data projector Ultra sho...
Login for pricing
|
Epson EB-L690U Standard throw projecto...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HA78053
|
V11H919053
|
V11H921553
|
V11HA79053
|
V11HB29053BU
|
| Manufacturer |
EPSON
|
EPSON
|
EPSON
|
EPSON
|
EPSON
|
| Weight |
4000g to 6000g
|
N/A
|
N/A
|
4000g to 6000g
|
N/A
|
| Projection technology |
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
| Projector brightness |
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| DVI port |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
2
|
2
|
2
|
3
|
N/A
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:10
|
| Projector native resolution |
1080p (1920x1080)
|
1080p (1920x1080)
|
1080p (1920x1080)
|
1080p (1920x1080)
|
WUXGA (1920x1200)
|
| Product type |
Ultra short throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Standard throw projector
|
| Light source type |
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|




