EPOS IMPACT SDW 5065 - EU/UK/AUS, Double-Sided DECT Headset
SKU
1001023
- Discover exceptional speech intelligibility
- With two-microphone noise-cancelling system and own-voice detection technology
- Enjoy high-quality music and multimedia
- With stereo sound that takes DECT headsets to the next level
- Optimized for UC and Skype for Business Certified
- Stay flexible via a single base station
- For all IMPACT 5000, EPOS Bluetooth® and wired headsets or speakerphone
- Set up and manage your system with ease
- Using EPOS Manager for easy control of the DECT system
- Talk for longer
- Extended talk time of up to 14 hours narrowband
- Manage calls seamlessly
- With smart headset and base station controls and easy conferencing option
- Stay mobile around the office
- With fast charging – 50% battery charges in just 30 minutes
- Protect your hearing
- From acoustic shock with EPOS ActiveGard® technology
Category: Headphones & Headsets
Discover exceptional speech intelligibility
With two-microphone noise-cancelling system and own-voice detection technology
Enjoy high-quality music and multimedia
With stereo sound that takes DECT headsets to the next level
Ensure clear calls with certified solutions
Optimized for UC and Skype for Business Certified
Stay flexible via a single base station
For all IMPACT 5000, EPOS Bluetooth® and wired headsets or speakerphone
Set up and manage your system with ease
Using EPOS Manager for easy control of the DECT system
Talk for longer
Extended talk time of up to 14 hours narrowband
Manage calls seamlessly
With smart headset and base station controls and easy conferencing option
Stay mobile around the office
With fast charging – 50% battery charges in just 30 minutes
Protect your hearing
From acoustic shock with EPOS ActiveGard® technology
Double-sided, wireless DECT headset with dual connectivity for professionals using PC/softphone and desk phone. Super wideband audio, noise-cancelling system and stereo sound offer a superior audio solution.
Empower your workforce with a headset that boosts productivity by creating focus. For the evolving modern workplace, the IMPACT SDW 5065 provides superior sound, multi-device usability, excellent comfort and seamless customer interaction.
Empower your workforce with a headset that boosts productivity by creating focus. For the evolving modern workplace, the IMPACT SDW 5065 provides superior sound, multi-device usability, excellent comfort and seamless customer interaction.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 1.88 - 1.9 GHz |
| Wireless range (line of sight) | 180 m |
| Wireless range (typical building) | 55 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 11500 Hz |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 11000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Talk time | 14 h |
| Battery recharge time | 1 h |
| Standby time | 44 h |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 137 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 136 g |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Phone, USB |
| Safety sheet | Yes |
| Base station | Yes |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Base station | Yes |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
New
EPOS IMPACT SDW 5065 - EU/UK/AUS, Doub...
Login for pricing
|
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Chrg s...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo,...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo,...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo...
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 85 Link380c
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001023
|
26599-899-989
|
28599-999-999
|
28599-989-899
|
28599-999-889
|
28599-999-899
|
| Manufacturer |
EPOS
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|


