EPOS IMPACT SDW 5036T - AUS Headset Head-band Office/Call center Black
SKU
1001123
- High-density wideband mode
- Delivers crisp and natural sound for clear calls even in dense office environments.
- Triple connectivity
- Stay connected to computer, desk phone, and mobile phone at the same time.
- Stay comfortable with soft leatherette earpads and flexible wearing style.
- Extended talk time
- Have uninterrupted conversations for up to 14 hours in narrowband mode.
- Fast charging
- Stay ready by getting up to 50% of battery charge in just 30 minutes.
- EPOS ActiveGard® technology
- Prevent hearing loss or damage by protecting yourself from acoustic shock.
- Improved speech intelligibility
- Be heard with a two-microphone noise-cancelling system and own-voice detection.
- EPOS Manager
- Configure, manage, and monitor device usage remotely from a central admin portal.
- 4-headset conferencing
- Use the same base station to set up phone conferences for up to 4 headsets.
- Rich multimedia experience
- Enjoy music and multimedia with exceptional quality stereo sound.
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 1001123 |
|---|---|
| EAN | 5714708009252 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Y |
Single-sided, wireless DECT headset with triple connectivity for professionals using PC/softphone, desk phone and mobile. Super wideband audio and a noise-cancelling system create this superior audio solution. Empower your workforce with a headset that boosts productivity by creating focus. For the evolving modern workplace, the IMPACT SDW 5036T provides superior sound, multi-device usability, excellent comfort and seamless customer interaction.
The IMPACT 5000T is a flexible, future-proof Microsoft Teams Certified DECT headset solution that meets the Microsoft Teams Open Office specifications. It delivers a secure, intuitive, and smooth Teams experience, with premium audio, powerful wireless reach and a streamlined, clean design.
The IMPACT 5000T is a flexible, future-proof Microsoft Teams Certified DECT headset solution that meets the Microsoft Teams Open Office specifications. It delivers a secure, intuitive, and smooth Teams experience, with premium audio, powerful wireless reach and a streamlined, clean design.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 155 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 101 g |
| Packaging data | |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 836 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 180 mm |
| Master (outer) case length | 810 mm |
| Master (outer) case height | 450 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
EPOS IMPACT SDW 5036T - AUS Headset He...
Login for pricing
|
New
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Chrg s...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo,...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo,...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo...
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 85 Link380c
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001123
|
26599-899-989
|
28599-999-999
|
28599-989-899
|
28599-999-889
|
28599-999-899
|
| Manufacturer |
EPOS
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|


