EPOS IMPACT SC 75 USB MS
SKU
1000635
- Unique contemporary design
- Crafted with look and feel in mind
- Optimized for communication and multimedia
- With automatic sound-enhancement profiles
- Protects your hearing
- Switchable Noise at Work limiter
- In compliance with EU Noise at Work Directive (Directive 2003/10/EC)
- Easy to store and transport
- With protective carry pouch
Category: Headphones & Headsets
Unique contemporary design
Crafted with look and feel in mind
Optimized for communication and multimedia
With automatic sound-enhancement profiles
Switchable Noise at Work limiter
In compliance with EU Noise at Work Directive (Directive 2003/10/EC)
Easy to store and transport
With protective carry pouch
Wired, double-sided headset with 3.5 mm jack and USB connectivity and EU Noise at Work limiter. Ideal headset for office professionals who value comfort, style and great sound and manage calls on both mobile and PC. Microsoft Teams certified.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Hearing protection technologies | EPOS ActiveGard |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 60 - 16000 Hz |
| Headphone sensitivity | 113 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 130 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Quantity | 1 |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Material | Foam, Leatherette, Plastic |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |
| Material | Foam, Leatherette, Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
EPOS IMPACT SC 75 USB MS
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve 20SE UC Mono
Login for pricing
|
Recommended
Logitech G 981-001019 headphones/heads...
Login for pricing
|
Logitech G 981-001025 headphones/heads...
Login for pricing
|
SHOKZ OpenMove Headphones Wireless Ear...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000635
|
981-000482
|
4993-829-409
|
981-001019
|
981-001025
|
S661BL
|
| Manufacturer |
EPOS
|
LOGITECH
|
JABRA
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
Shokz
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Ear-hook
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Gaming
|
Gaming
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Built-in microphone
|





