EPOS IMPACT D 10 Phone - AUS II
SKU
1000997
- Easy magnetic docking and charging
- Single Sided Wireless DECT system
- Up to four headsets connected in a conference
- 50% (6 hours) battery charges in just 20 minutes
- See talk time available via LED status indicators on the base station
Category: Headphones & Headsets
With premium audio performance and powerful wireless reach, your journey towards wireless freedom starts here. Keep desks tidy with a streamlined design ideal for hotdesking when agents need plug and play functionality at every workstation. Prioritize the customer experience with EPOS Voice™ technology that zooms in on the agent’s voice. The resulting crisp, clear calls, help them solve issues quickly and calmly throughout their working day. In today’s digital world, companies are more exposed than ever to hostile online threats. When it comes to the security of your data advanced security features, including protected pairing, guarantees no third parties are listening in on your call. With its double-sided wearing style for 100% focus and single connectivity to PC, the IMPACT D Series makes high quality wireless DECT headsets accessible to all.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless range (line of sight) | 180 m |
| Wireless range (typical building) | 55 m |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Base station | |
| Base station colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Talk time | 12 h |
| Fast charging time | 20 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 47 g |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
New
EPOS IMPACT D 10 Phone - AUS II
Login for pricing
|
Recommended
Jabra BIZ 2400 II Mono 3-1
Login for pricing
|
Jabra Evolve2 65 USB-C UC Mono - Black
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 65 USB-A UC Mono - Black
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 65 USB-C Black MS Mono
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Mono
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000997
|
2406-720-209
|
26599-889-899
|
26599-889-999
|
26599-899-899
|
26599-899-999
|
| Manufacturer |
EPOS
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|


