EPOS IMPACT 760 Duo headset, USB-C
SKU
1001213
- Controller that’s always at hand
- Just 25 cm from the headset, the inline controller never gets lost or fumbled.
- Practical mute alert
- LED on the tip of the mic flashes to notify you if you try to speak while muted.
- 360-degree busylight clearly signals to others when you’re not to be disturbed.
- Intuitive smart features
- Mute and unmute calls by lift or lower the boomarm.
- Integrates perfectly with EPOS Manager
- Analyze, manage, and update devices remotely with the free, secure tool.
- ActiveGardTM for hearing safety
- ActiveGardTM technology prevents loud spikes and supports noise-at-work compliance.
- Sidetone encourages softer conversations
- Audible voice feedback helps agents speak in a softer, more pleasant tone.
- Multiple connection options
- Includes a USB-C to USB-A adapter for flexible, future-proof ease of use.
- Guaranteed compatibility
- Optimized for Contact Center platforms and certified for leading UC providers.
- Compact and easy to transport
- The slim headset folds flat to fit neatly in the compact storage pouch.
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 1001213 |
|---|---|
| EAN | 5714708010180 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Ensure customer satisfaction on every call with a duo headset that delivers rich, natural sound no matter the level of background noise. Three digital mics built on EPOS BrainAdapt™ provide industry-leading voice pickup to let your agents be heard.
Carefully crafted to provide an unprecedented level of comfort and agent well-being, with a lightweight design and soft memory foam earpads engineered for all-day wear. Help your agents stay productive and avoid fatigue.
Carefully crafted to provide an unprecedented level of comfort and agent well-being, with a lightweight design and soft memory foam earpads engineered for all-day wear. Help your agents stay productive and avoid fatigue.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Operating keys | Answer/end call, Mute |
| LED indicators | Yes |
| Optimized for | UC, Google Meet |
| Clear sound | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| Driver type | Dynamic |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 198 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 145 g |
| Ear pad dimensions (W x D x H) | 18 x 68 x 18 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 72 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 201 mm |
| Package weight | 330 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 230 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 389 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Features | |
| Optimized for | UC, Google Meet |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-A male - USB Type-C female |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
EPOS IMPACT 760 Duo headset, USB-C
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 981-000545 headphones/headset...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra BIZ 2300 Mono, USB, MS
Login for pricing
|
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, UC
Login for pricing
|
Popular
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, MS
Login for pricing
|
New
Jabra Biz 2300 Mono USB-C MS
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001213
|
981-000545
|
2393-823-109
|
2399-829-109
|
2399-823-109
|
2393-823-189
|
| Manufacturer |
EPOS
|
LOGITECH
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|



