EPOS IMPACT 400 MS UC ANC USB-C+A
SKU
1001494
- Busylight for fewer interruptions
- Signals when you’re on call while completely invisible when not active.
- Dedicated Teams button
- Teams button on the ear cup lets you easily join meetings with a single click.
- Prominent LED on the microphone lets you know when you’re muted at a glance.
- Lift to mute feature
- Simply lift/lower the boom arm while on a call to mute/unmute your microphone.
- USB-C to USB-A adapter
- Connect to any USB-A or USB-C devices using the included adapter.
- Direct connection to Android devices
- Plug directly into any USB-C-enabled Android device for instant calls.
- Integrates with EPOS Connect & Manager
- Tap into the EPOS ecosystem to get firmware updates, tweak settings, and more.
- Built for portability
- Easy to carry thanks to its ultralight design that folds flat when not in use.
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 1001494 |
|---|---|
| EAN | 0840064412940 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Y |
The IMPACT 400 is a wired ANC headset built for hybrid workers who spend much of their day in calls and online meetings. Lightweight and reliable, it delivers the focus and clarity professionals need to communicate seamlessly across office and home environments.
Equipped with EPOS Hybrid ANC, it balances noise reduction for distraction-free focus, while four AI-powered microphones ensure your voice is transmitted clearly—even in noisy surroundings. Certified for Microsoft Teams Open Office, the IMPACT 400 delivers reliable performance in any environment.
With plug-and-play connectivity and intuitive functions like lift-to-mute the IMPACT 400 combines effortless usability with all-day comfort, making it an ideal choice for professionals who demand clarity and productivity throughout their workday.
Equipped with EPOS Hybrid ANC, it balances noise reduction for distraction-free focus, while four AI-powered microphones ensure your voice is transmitted clearly—even in noisy surroundings. Certified for Microsoft Teams Open Office, the IMPACT 400 delivers reliable performance in any environment.
With plug-and-play connectivity and intuitive functions like lift-to-mute the IMPACT 400 combines effortless usability with all-day comfort, making it an ideal choice for professionals who demand clarity and productivity throughout their workday.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Business/Everyday |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Sound pressure level (max) | 114 dB |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Certification | Zoom, Google Meet, Google Voice, Chromebook |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | ANC control, Answer/end call, Microsoft Teams button, Mute, Reject call, Volume +, Volume - |
| LED indicators | Yes |
| Detachable cable | No |
| Hearing protection technologies | EPOS ActiveGard |
| Adjustable headband | Yes |
| Market segment | Professional |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 12500 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Driver type | Dynamic |
| Noise canceling type | Hybrid |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -22 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 5 |
| Hybrid noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Input current (earpieces) | 0.1 A |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 172 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 129 g |
| Ear pad dimensions (W x D x H) | 62 x 16 x 62 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 391.5 g |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | USB |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| AC adapter included | No |
| Pouch | Yes |
| Ear pad material | Leatherette |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 245 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.7 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| Sound pressure level (max) | 114 dB |
| Quick start guide | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
EPOS IMPACT 400 MS UC ANC USB-C+A
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 981-000545 headphones/headset...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra BIZ 2300 Mono, USB, MS
Login for pricing
|
Recommended
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, UC
Login for pricing
|
Popular
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, MS
Login for pricing
|
Jabra Biz 2300 Mono USB-C MS
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001494
|
981-000545
|
2393-823-109
|
2399-829-109
|
2399-823-109
|
2393-823-189
|
| Manufacturer |
EPOS
|
LOGITECH
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Business/Everyday
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|



