EPOS EXPAND 80T
SKU
1000203
- Protect your device
- With Kensington lock support
- USB dongle parking place – easy to locate
- BTD 800 USB dongle enables easy Bluetooth® connection to all devices
- Merges PC/softphone and mobile calls into one conference
- Customized set-up
- With detachable USB-C cable
- One touch access
- To Microsoft Teams functionalities
- Intuitive sound design
- With voice prompts created by Felt music
Category: Speakerphones
Protect your device
With Kensington lock support
USB dongle parking place – easy to locate
BTD 800 USB dongle enables easy Bluetooth® connection to all devices
Conferencing across devices
Merges PC/softphone and mobile calls into one conference
Customized set-up
With detachable USB-C cable
One touch access
To Microsoft Teams functionalities
Intuitive sound design
With voice prompts created by Felt music
Unite colleagues with a premium scalable Bluetooth® speakerphone certified for Microsoft Teams. Thanks to six adaptive, beamforming microphones that isolate the human voice from reverb and ambient noise, everyone in the room can be heard and colleagues out of the office are closer to the conversation. Connect easily the way it suits you and enjoy rich, natural sound. Finished with a sleek, high quality Scandinavian design, you can align with your team through perfect audio and superior style.
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Maximum operating distance | 30 m |
| LED indicators | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | Microsoft Teams |
| Auto | No |
| Compatible products | Mobile phone, Desk phone, PC / Soft phone, Tablet |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Loudspeakers | |
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Microphone | |
| Number of microphones | 6 |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 7500 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | USB/Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVCTP, AVDTP, AVRCP, DID, GAVDP, HFP, HSP |
| Bluetooth | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 118.6 mm |
| Weight | 980 g |
| Height | 46.1 mm |
| Depth | 315.6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 211.5 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 1.58 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Safety sheet | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-C female - USB Type-A male |
| Compliance sheet | Yes |
| Bluetooth dongle included | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.78 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS EXPAND 80T
Login for pricing
|
Yealink MSpeech Speakerhone Grey
Login for pricing
|
Poly Sync 60 Microsoft Teams Certified...
Login for pricing
|
EPOS EXPAND 80, Bluetooth® Speakerphone
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000203
|
MSPEECH
|
77P41AA
|
1000202
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Yealink
|
HP Poly
|
EPOS
|
| Product colour |
N/A
|
Grey
|
N/A
|
N/A
|
| Product type |
N/A
|
Speakerhone
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
USB/Bluetooth
|
N/A
|
USB/Bluetooth
|
USB/Bluetooth
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
| Device type |
Universal
|
N/A
|
Mobile phone/PC
|
Universal
|



