EPOS ADAPT 660 USB-A
- Switch between your favorite devices
- Enjoy multi-point connectivity via Bluetooth® to mobile and softphone simultaneously. BTD 800 USB dongle connects to your PC
- Dedicated button for Microsoft Teams
- One press launches Microsoft Teams on PC via the BTD 800 USB dongle
- EPOS VoiceTM technology for listening to colleagues without removing the headset
- Enhanced call quality
- With advanced sidetone algorithms that remove background noise and improve your call experience
- Benefit from 30 hours of battery life
- Reliable performance wherever and however you work
- Designed for mobile workers
- Fold flat design with rotating ear cups to switch on and off
- Simply swipe and tap
- Features a touch pad for easy, efficient call and media control
- All charging and wired connectivity accessories come in a handy headset carry case
- Enjoy high-quality streaming
- High-quality streaming with aptX®
- Manage updates and settings on-the-go
- Get updates and select voice assistant and audio profile on the go via the app
| SKU | 1001372 |
|---|---|
| EAN | 0840064411820 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Y |

Work wherever, whenever
The ADAPT 660 USB-C helps hybrid workers focus anywhere. Built on EPOS BrainAdapt™ technology, it reduces listening effort in noisy settings. The adaptive hybrid ANC monitors your surroundings, adjusting the ANC accordingly for optimal concentration.

Personalized Audio
The ADAPT 600 Series is designed to maximize focus and productivity at the office, at home or on the go. The headset is powered by EPOS AI™, a machine learning system that enables the headset to adapt to speech while studying the surrounding sound environment.
With adaptive ANC to enable concentration, 30 hours of battery life and a dedicated button that launches Microsoft Teams, the ADAPT 600 Series ensures an immersive, adaptive, and personalized audio experience.
Unified Communications Ready
Certifications with Microsoft Teams, Zoom, Google Meet and Webex by Cisco ensures optimal audio quality and seamless integration with your preferred unified communications platform.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Music/Everyday |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Sound pressure level (max) | 109 dB |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Cisco Webex, Mitel, Google Voice, Google Meet, Swyx, Unify, Google Chromebook, Amazon Chime, Zoom, UC |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Slider, Touch |
| On/off switch | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Music playback | Yes |
| Hearing protection technologies | EPOS ActiveGard |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Adjustable headband | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Market segment | Consumer |
| Hearing protection | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, APTX, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| Wireless range (line of sight) | 25 m |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 8000 Hz |
| Frequency response (music mode) | 17 - 23000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 17 - 23000 Hz |
| Impedance | 18 Ω |
| Headphone sensitivity | 106 dB |
| Driver unit | 3.65 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| Driver type | Dynamic |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -16 dB |
| Number of microphones | 7 |
| Noise-canceling switch | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Talk time | 23 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Standby time | 360 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 30 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 23 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 149 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 193 mm |
| Weight | 227 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 181 mm |
| Package weight | 540 g |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-C |
| Safety sheet | Yes |
| AC adapter included | No |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Ear pad size | 9.8 cm |
| Ear pad material | Leatherette |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 230 mm |
| Master (outer) case length | 438 mm |
| Master (outer) case height | 348 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| Sound pressure level (max) | 109 dB |
| Quick start guide | Yes |
| On/off switch | Yes |
You may also be interested in
| Product |
EPOS ADAPT 660 USB-A
Login for pricing
|
New
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Chrg s...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo,...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo,...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo...
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 85 Link380c
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001372
|
26599-899-989
|
28599-999-999
|
28599-989-899
|
28599-999-889
|
28599-999-899
|
| Manufacturer |
EPOS
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Music/Everyday
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|


