DYMO LW Durable Labels - 59 x 102 mm - 1933088
SKU
1933088
- Tough labels are more durable than paper labels – perfect for break rooms, basements, garages and classrooms
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces including plastic, wood, metal, glass and more
- Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
- Scratch- and tear-resistant plastic construction and direct thermal-printing technology that prints without expensive ink or toner
- Compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
- Dymo LabelWriter packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials and the paper labels are FSC certified
Category: Printer Labels
| SKU | 1933088 |
|---|---|
| EAN | 0071701002518 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | Y |
LW Durable Labels
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Adhesive type | Permanent |
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Suitable for any surface | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 5.9 cm |
| Label height | 10.2 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 300 pc(s) |
| Labels per pack | 300 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DYMO LW Durable Labels - 59 x 102 mm -...
Login for pricing
|
New
Avery 959201 printer label Silver Self...
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LW Durable Labels - 59 x 190 mm -...
Login for pricing
|
Hot Product
DYMO LW Value Pack - Shipping / Name B...
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO LW ValuePack - Standard Address L...
Login for pricing
|
Avery 959200 printer label Silver Self...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1933088
|
959201
|
1933087
|
2093092
|
2093091
|
959200
|
| Manufacturer |
DYMO
|
AVERY
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
AVERY
|





