DYMO Large Address Labels - 36 x 89 mm - S0722390
SKU
S0722390
- 24 rolls of authentic DYMO large address labels have room for up to 6-line addresses to make mailing letters and packages easy
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Category: Printer Labels
LabelWriter® Labels - Print one label or hundreds with ease and efficiency
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs
Label fast, mail smart and look sharp with DYMO LW Labels
Available in a variety of colors and sizes, DYMO® LW labels use a direct thermal printing process so you never have to bother with messy, expensive ink or toner. And because they are packaged in rolls, you can print one label or hundreds with ease – no sheet label jams, no layout hassle and no waste.
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs
Label fast, mail smart and look sharp with DYMO LW Labels
Available in a variety of colors and sizes, DYMO® LW labels use a direct thermal printing process so you never have to bother with messy, expensive ink or toner. And because they are packaged in rolls, you can print one label or hundreds with ease – no sheet label jams, no layout hassle and no waste.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 8.9 cm |
| Label height | 3.6 cm |
| Weight | 3.72 kg |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 24 |
| Labels per roll | 260 pc(s) |
| Labels per pack | 6240 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |