DYMO LabelWriter™ Durable Labels - 19 x 64mm
SKU
2112284
- Tough indoor/outdoor labels designed for use in warehouses, chemical storage, floor markers and equipment
- Industrial-strength adhesive sticks to a variety of surfaces including metal tread plate, textured PVC, wood and glass
- Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
- Direct thermal-printing technology prints without expensive ink or toner
- Square labels compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
- Dymo LabelWriter packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials and the paper labels are FSC certified
Category: Printer Labels
Print one label or hundreds with ease and efficiency
Labels that last on demanding surfaces.
It takes a tough label to resist peeling and abrasion. DYMO LW Durable labels last on demanding surfaces to work overtime in tough conditions.
When confronted with challenging surfaces, use a label that’s tougher and lasts longer than paper labels. DYMO LW Durable labels feature industrial-strength adhesive and a rugged coating that resists peeling and abrasion due to moisture and solvents. Dymo LW Durable labels are perfect for break rooms, basements, garages, classrooms and more.
Labels that last on demanding surfaces.
It takes a tough label to resist peeling and abrasion. DYMO LW Durable labels last on demanding surfaces to work overtime in tough conditions.
When confronted with challenging surfaces, use a label that’s tougher and lasts longer than paper labels. DYMO LW Durable labels feature industrial-strength adhesive and a rugged coating that resists peeling and abrasion due to moisture and solvents. Dymo LW Durable labels are perfect for break rooms, basements, garages, classrooms and more.
| Features | |
|---|---|
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 1.9 cm |
| Label height | 6.4 cm |
| Weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 2 |
| Labels per roll | 450 pc(s) |
| Labels per pack | 900 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DYMO LabelWriter™ Durable Labels - 19...
Login for pricing
|
Hot Product
DYMO Large Address Labels - 36 x 89 mm...
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO High Capacity Shipping Labels - 1...
Login for pricing
|
New
Avery 959201 printer label Silver Self...
Login for pricing
|
DYMO LW Durable Labels - 59 x 190 mm -...
Login for pricing
|
Popular
DYMO LW Durable Labels - 25 x 25 mm -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2112284
|
S0722410
|
S0947420
|
959201
|
1933087
|
1933083
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
AVERY
|
DYMO
|
DYMO
|





