DYMO IND Heat-Shrink Tube Labels - 9mm x 1,5m
SKU
18054
- Heat shrink tubing is a non adhesive yet permanent polyolefin solution simultaneously to identify and protect your wiring and cables.
- Used for cable and wiring
- Flame retardent and 3:1 shrink ratio
- Meets MIL-M-8153, MIL-STD-202G, SAE DTL-23053/5 and UL recognised as a component to UL 224
- Designed for DYMO Rhino Label Makers
Category: Label-Making Tapes
| SKU | 18054 |
|---|---|
| EAN | 0071701180544 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Jobsite tested / UL recognized / thermal transfer printing
Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
Labels that stick and stay stuck
Made of industrial grade polyolefin and featuring a 3:1 heat shrink ratio, DYMO® IND Heat-Shrink Tube labels offer the convenience of printing directly on the tubing itself with any DYMO® Industrial labeling tool for high-end cable identification.
Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
Labels that stick and stay stuck
Made of industrial grade polyolefin and featuring a 3:1 heat shrink ratio, DYMO® IND Heat-Shrink Tube labels offer the convenience of printing directly on the tubing itself with any DYMO® Industrial labeling tool for high-end cable identification.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape width | 9 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 9 mm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DYMO IND Heat-Shrink Tube Labels - 9mm...
Login for pricing
|
Recommended
Brother Square Paper Label
Login for pricing
|
Brother TZE-S151 label-making tape TZ
Login for pricing
|
Popular
Brother Laminated tape 36mm
Login for pricing
|
Brother TZE-M961 label-making tape
Login for pricing
|
Brother Laminated tape 24mm
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18054
|
DK-11221
|
TZE-S151
|
TZE-262
|
TZE-M961
|
TZE-354
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on white
|
N/A
|
Red on white
|
N/A
|
Gold on black
|





