DYMO Extra Large Shipping Labels - 104 x 159 mm - S0904980
SKU
S0904980
- Authentic DYMO labels provide clear, legible text for accurate delivery of packages or for visitor management
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling; Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Perfect for eCommerce Sellers: Print 4”x 6” (10x 15 cm) shipping labels directly from eBay, Amazon, Royal Mail, Hermes/Evri and more
- Compatible only with DYMO LabelWriter 5XL and 4XL label makers; Made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Category: Printer Labels
LabelWriter® Labels - Print one label or hundreds with ease and efficiency
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs
Label fast, mail smart and look sharp with DYMO LW Labels
Available in a variety of colors and sizes, DYMO® LW labels use a direct thermal printing process so you never have to bother with messy, expensive ink or toner. And because they are packaged in rolls, you can print one label or hundreds with ease – no sheet label jams, no layout hassle and no waste.
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs
Label fast, mail smart and look sharp with DYMO LW Labels
Available in a variety of colors and sizes, DYMO® LW labels use a direct thermal printing process so you never have to bother with messy, expensive ink or toner. And because they are packaged in rolls, you can print one label or hundreds with ease – no sheet label jams, no layout hassle and no waste.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.4 cm |
| Label height | 15.9 cm |
| Weight | 687 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 220 pc(s) |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DYMO Extra Large Shipping Labels - 104...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother DK-44605 printer label Yellow
Login for pricing
|
Recommended
Avery 947002 printer label White Non-a...
Login for pricing
|
Bestseller
Avery 959008 printer label White Self-...
Login for pricing
|
New
Avery 959031 printer label White Self-...
Login for pricing
|
Avery Crystal Clear Address Labels
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0904980
|
DK-44605
|
947002
|
959008
|
959031
|
959051
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
AVERY
|
AVERY
|
AVERY
|
AVERY
|





