DYMO D1 Standard - Black on Yellow - 19mm
SKU
S0720880
- Authentic DYMO D1 label tape makes labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager and MobileLabeler Label Makers; Authentic DYMO Labels; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Category: Label-Making Tapes
D1 Standard Polyester Labels
For hundreds of tasks around the office or home office, such as filing, storage and asset tracking.
For hundreds of tasks around the office or home office, such as filing, storage and asset tracking.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape width | 1.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.9 cm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DYMO D1 Standard - Black on Yellow - 1...
Login for pricing
|
Recommended
Brother Square Paper Label
Login for pricing
|
Brother TZE-S151 label-making tape TZ
Login for pricing
|
Popular
Brother Laminated tape 36mm
Login for pricing
|
Brother Laminated tape 24mm
Login for pricing
|
Brother TZE-M961 label-making tape
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720880
|
DK-11221
|
TZE-S151
|
TZE-262
|
TZE-252
|
TZE-M961
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on white
|
N/A
|
Red on white
|
Red on white
|
N/A
|





