DYMO D1 Durable - Black on Orange - 12mm
SKU
1978367
- Tough labels last longer than a standard label – perfect for kitchens, utility closets, garages and more
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Water-resistant label tape withstands humidity, freezing, household cleaners, heat and UV light
- Scratch-, abrasion- and tear-resistant construction ensures text stays legible
- Black print on orange adhesive labels; compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P and Plug N Play label makers
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Category: Label-Making Tapes
D1 Durable Labels that last on demanding surfaces..
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on orange |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | LabelManager |
| Technical details | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DYMO D1 Durable - Black on Orange - 12mm
Login for pricing
|
Popular
Brother TZE-MQP35 label-making tape TZ
Login for pricing
|
Brother M-K531 label-making tape
Login for pricing
|
Brother TZE-MQL35 label-making tape
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO D1 Durable - White on Black - 12mm
Login for pricing
|
Recommended
DYMO D1 Durable - White on Red - 12mm
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1978367
|
TZE-MQP35
|
M-K531
|
TZE-MQL35
|
1978365
|
1978366
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on orange
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
White on black
|
White on red
|





