DELL Pro 15-16 Plus EcoLoop Slim Briefcase - CC5624S
| SKU | 460-BDRR |
|---|---|
| EAN | 0884116451808 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |

Sustainably made. Packed with protection.
The Dell EcoLoop Pro Slim Briefcase 15 reduces our environmental impact and protects your tech gear and essentials while on the go.

Designed with the environment in mind
The Dell EcoLoop label identifies products that are manufactured with select materials and/or processes that help reduce our environmental impact.
The Dell EcoLoop Pro Slim Series has diverted 44 metric tons of recycled plastic, equivalent to 5 million plastic bottles, and is sustainable right down to the packaging that's made from 100% recycled content.

Responsible dyeing process
We use a solution-dyeing process for polyester that can generate up to 90% less wastewater, up to 62% less CO2 emissions and uses up to 29% less energy than traditional dyeing processes.

Recycled weatherproofing
The fabric coating on the bottom of the bag is made from PVB film recovered from used car windshields, keeping the material out of landfills and repurposing it for a tough briefcase.

100% recycled plastic
Developed consciously with an environmentally-friendly design, the exterior main fabric of this briefcase is made with 100% recycled plastic, reusing approximately 11 plastic bottles.

100% recycled packaging
The carrying case comes in packaging that’s made with 100% recycled content in the hang tag, hang loop and plastic bag.

Proven tough
The briefcase provides complete protection in case of impact with 360º foam cushion surrounding the laptop sleeve. It's made from heavy duty fabric with PVB coating at the bottom of the bag that makes it water- and dirt-resistant.
Our carrying cases are put through rigorous quality tests, including water resistance, strap and zipper strength and fabric abrasion, proving their sturdiness and long-lasting durability for the protection of your belongings.

Capable carrier
It's thoughtfully designed to comfortably carry everything you need. Go hands-free with the shoulder strap, or detach it and use the convenient grab handle or the travel-friendly trolley strap.
Store accessories in the zippered front pocket. The purpose-built organizers and dedicated laptop or tablet sleeves keep it slim and lightweight, and the reflective accents increase visibility in low light.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Number of front pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Fabric, Plastic, Polyester |
| Protection features | Dirt resistant, Waterproof |
| Shoulder strap | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 290 mm |
| Weight | 490 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 360 x 255 x 25 mm |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Number of front pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Fabric, Plastic, Polyester |
| Protection features | Dirt resistant, Waterproof |
| Shoulder strap | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Technical details | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DELL Pro 15-16 Plus EcoLoop Slim Brief...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 4X40N18009 laptop case 35.6 cm...
Login for pricing
|
New
STM Myth 38.1 cm (15") Sleeve cas...
Login for pricing
|
Popular
Targus CityGear notebook case 39.6 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus City Gear 35.6 cm (14") Br...
Login for pricing
|
STM Myth notebook case 27.9 cm (11&quo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
460-BDRR
|
4X40N18009
|
STM-114-184P-01
|
TSS867GL
|
TSS866GL
|
STM-114-184K-01
|
| Manufacturer |
DELL
|
LENOVO
|
STM
|
TARGUS
|
TARGUS
|
STM
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
13" to 14"
|
10" to 11"
|
| Brand compatibility |
Dell
|
Lenovo
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
| Case type |
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





