DeepCool Z3 PRO heat sink compound Thermal paste 4 W/m·K 5.8 g
SKU
R-EZ3PRO-G
Category: Heat Sink Compounds
| SKU | R-EZ3PRO-G |
|---|---|
| EAN | 6933412700340 |
| Manufacturer | Deepcool |
| Availability | Y |
DeepCool Z3 PRO delivers high thermal conductivity and reliable insulation with a non-curing, non-corrosive formula—ensuring efficient, long-lasting cooling performance.
Excellent Thermal Conductivity
Z3 PRO rapidly transfers heat away from critical components like CPUs and GPUs, maintaining optimal operating temperatures even under heavy loads.
Pure Electrical Insulation
Z3 PRO is non-conductive, safeguarding your components against electrical damage while maintaining thermal stability.
Excellent Thermal Conductivity
Z3 PRO rapidly transfers heat away from critical components like CPUs and GPUs, maintaining optimal operating temperatures even under heavy loads.
Pure Electrical Insulation
Z3 PRO is non-conductive, safeguarding your components against electrical damage while maintaining thermal stability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Thermal paste |
| Thermal conductivity | 4 W/m·K |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 220 °C |
| Product colour | Grey |
| Specific gravity | 2.3 g/cm³ |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.8 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Thermal conductivity | 4 W/m·K |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 220 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 220 °C |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
DeepCool Z3 PRO heat sink compound The...
Login for pricing
|
StarTech.com Thermal Paste, Metal Oxid...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
R-EZ3PRO-G
|
SILVGREASE1
|
| Manufacturer |
Deepcool
|
StarTech.com
|
| Type |
Thermal paste
|
Thermal paste
|

