Datalogic Gryphon I GD4620 Handheld bar code reader 2D Laser Black
SKU
GD4620-BKK1-HD
Login for pricing
In Stock:
50 available
Kit, 2D, High Density, Single-sensor, 5VDC, USB-only, Black (Kit includes Scanner and USB Cable 90A052258
Category: Barcode Readers
| SKU | GD4620-BKK1-HD |
|---|---|
| EAN | 9900004236553 |
| Manufacturer | DATALOGIC |
| Availability | Y |
The Gryphon 4600 scanners, designed with sustainability, usability, and advanced technology at their core, are the first in their category to incorporate an eco-design approach, featuring low power consumption, recycled materials, and eco-friendly packaging to help reduce carbon footprint. Performance-wise, it delivers fast and accurate reading of all common 1D and 2D codes, including GS1 Digital Link, Digital Watermarking, and dense high-resolution codes. Dual-sensor optics (HP models) enable reliable scanning from near to far distances,while advanced AI algorithms and a powerful dual-core processor boost speed and motion tolerance for first-pass reads of moving codes. User-friendly and intuitive, it offers a bright green central cross LED aimer for precise targeting, complemented by Datalogic’s recognized Green Spot, 3GL™ (3 Green Lights), and vibration feedback. Dual-color LED illumination (warm white and red) adapts instantly to any scanning requirement. Wireless connectivity includes Bluetooth 5.2 (classic and BLE) and Datalogic’s STAR Cordless System, paired with inductive wireless charging that eliminates contact wear and maintenance, ensuring continuous 24/7 operation.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Sensor type | Laser |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode |
| Scanner type | 2D |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Charging time | 3.5 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 144 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Datalogic Gryphon I GD4620 Handheld ba...
Login for pricing
|
Hot Product
Datalogic Heron HD3130 Handheld bar co...
Login for pricing
|
New
Datalogic QuickScan QBT2131 Handheld b...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra DS2278 Handheld bar code reader...
Login for pricing
|
Recommended
Datalogic Gryphon I GD4500 Handheld ba...
Login for pricing
|
Popular
Zebra LI3608 Handheld bar code reader...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GD4620-BKK1-HD
|
HD3130-BKK1B
|
QBT2131-BK-BTK1
|
DS2278-SR7U2100PRW
|
GD4520-BKK1
|
LI3608-SR3U4600VZW
|
| Manufacturer |
DATALOGIC
|
DATALOGIC
|
DATALOGIC
|
ZEBRA
|
DATALOGIC
|
ZEBRA
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|





