D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000BaseLX Industrial Transceiver
SKU
DIS-S310LX
- 1-port Mini-GBIC SFP to 1000BaseLX Single-Mode Fibre Transceiver
- up to 10 km
- 40 ~ 85°C operating temperature
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | DIS-S310LX |
|---|---|
| EAN | 0790069437717 |
| Manufacturer | D-LINK |
| Availability | Y |
D-LINK 1000BASE-LX SFP TRANSCEIVER FOR INDUSTRIAL APPLICATION (SINGLE MODE 1310NM) 10KM
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | mini-GBIC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | LX |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | mini-GBIC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Package width | 74 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 64 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 74 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 64 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Shipping (inner) case width | 26 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 3.2 kg |
| Shipping (inner) case length | 36 cm |
| Shipping (inner) case height | 31 cm |
| Products per shipping (inner) case | 50 pc(s) |
| Products per pallet (sea) | 2700 pc(s) |
| Products per pallet (air) | 2700 pc(s) |
| Pallet gross width | 122 cm |
| Pallet gross length | 102 cm |
| Pallet height (sea) | 199 cm |
| Pallet height (air) | 199 cm |
| Pallet gross weight (sea) | 246.8 kg |
| Pallet gross weight (air) | 246.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet (sea) | 54 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (air) | 54 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Shipping (inner) case width | 26 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 3.2 kg |
| Shipping (inner) case length | 36 cm |
| Shipping (inner) case height | 31 cm |
| Products per shipping (inner) case | 50 pc(s) |
| Products per pallet (sea) | 2700 pc(s) |
| Products per pallet (air) | 2700 pc(s) |
| Pallet gross width | 122 cm |
| Pallet gross length | 102 cm |
| Pallet height (sea) | 199 cm |
| Pallet height (air) | 199 cm |
| Pallet gross weight (sea) | 246.8 kg |
| Pallet gross weight (air) | 246.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet (sea) | 54 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (air) | 54 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 4.2 kg |
You may also be interested in
| Product |
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
Login for pricing
|
TP-Link TX432 network transceiver modu...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-10G-LR-S Compat...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
Login for pricing
|
New
Cisco DS-SFP-FC16G-SW= network transce...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Cisco SFP-10GB-TC Compati...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DIS-S310LX
|
TX432
|
SFP10GLRSST
|
GLC-TE=
|
DS-SFP-FC16G-SW=
|
SFP10GBTCST
|
| Manufacturer |
D-LINK
|
TP-LINK
|
StarTech.com
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
| Interface type |
mini-GBIC
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
16000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





