Corsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Silver Headset Handheld Gaming Bluetooth Carbon
SKU
CA-9011373-WW
Login for pricing
In Stock:
4 available
Dolby Atmos, Active Noise Cancelling, SoundID, 2.4GHz Wireless & Bluetooth, 50mm Graphene Drivers, Silver
Category: Headphones & Headsets
| SKU | CA-9011373-WW |
|---|---|
| EAN | 0840440484622 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
Sound worth obsessing over. VIRTUOSO MAX harnesses the passion of audio experts and the power of cutting-edge technology to produce immersive acoustics across multiple platforms.
SPATIAL AUDIO IS YOUR BEST ALLY
Dolby Atmos brings revolutionary 3D audio to gaming, immersing players in a dynamic soundscape where explosions and team communications enhance realism, allowing for pinpoint accuracy in locating sounds from all directions.
ACTIVE NOISE CANCELLATION
Immerse yourself in the game like never before with our cutting-edge Active Noise Cancellation technology. Block out the distractions of the real world and hear every footstep, explosion, and whispered strategy with crystal clarity.
TRANSPARENCY MODE
Seamlessly blend virtual adventures with real-life awareness. Our innovative ambient mode keeps you connected to both worlds without compromising audio quality.
FULLY IMMERSED. ALWAYS CONNECTED.
Immerse in games while staying linked to your smartphone with our dual-connected wireless headset. Its 60-hour* battery lets you game for days, never missing calls or messages. Enjoy crystal-clear audio across both devices as you balance intense gaming with real-world connectivity—all in one enduring, high-performance package.
SPATIAL AUDIO IS YOUR BEST ALLY
Dolby Atmos brings revolutionary 3D audio to gaming, immersing players in a dynamic soundscape where explosions and team communications enhance realism, allowing for pinpoint accuracy in locating sounds from all directions.
ACTIVE NOISE CANCELLATION
Immerse yourself in the game like never before with our cutting-edge Active Noise Cancellation technology. Block out the distractions of the real world and hear every footstep, explosion, and whispered strategy with crystal clarity.
TRANSPARENCY MODE
Seamlessly blend virtual adventures with real-life awareness. Our innovative ambient mode keeps you connected to both worlds without compromising audio quality.
FULLY IMMERSED. ALWAYS CONNECTED.
Immerse in games while staying linked to your smartphone with our dual-connected wireless headset. Its 60-hour* battery lets you game for days, never missing calls or messages. Enjoy crystal-clear audio across both devices as you balance intense gaming with real-world connectivity—all in one enduring, high-performance package.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Carbon |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Dolby Atmos |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Driver type | Graphene |
| Noise canceling type | Adaptive |
| Number of drivers | 1 |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | No |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 38 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Number of microphones | 1 |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Talk time (ANC off) | 60 h |
| Other features | |
| Virtual surround | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Corsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Silver...
Login for pricing
|
New
Jabra Evolve2 65 USB-A Black MS Chrg s...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve2 65 USB-C UC Mono - Black
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Evolve2 65 USB-A UC Mono - Black
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo,...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-9011373-WW
|
26599-899-989
|
26599-889-899
|
26599-889-999
|
28599-999-999
|
28599-989-899
|
| Manufacturer |
Corsair
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Wearing style |
Handheld
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|



