Corsair Vengeance RGB CMW32GX4M4C3600C18 memory module 32 GB 4 x 8 GB DDR4 288-pin DIMM
SKU
CMW32GX4M4C3600C18
Category: Memory Modules
| SKU | CMW32GX4M4C3600C18 |
|---|---|
| EAN | 0843591076975 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | RGB |
CORSAIR VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
NEXT GENERATION SOFTWARE
Powerful CORSAIR iCUE software brings your system to life with dynamic RGB lighting control, synchronized across all your iCUE compatible products, including memory, fans, RGB LED light strips, keyboards, mice and more.
Customize dozens of preset lighting profiles, experiment with a huge variety of user adjustable colors and adjust LED brightness to perfectly match your system.
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
XMP 2.0 SUPPORT
A single BIOS setting is all that’s required to set your memory to its ideal performance settings, for for optimum performance.
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
NEXT GENERATION SOFTWARE
Powerful CORSAIR iCUE software brings your system to life with dynamic RGB lighting control, synchronized across all your iCUE compatible products, including memory, fans, RGB LED light strips, keyboards, mice and more.
Customize dozens of preset lighting profiles, experiment with a huge variety of user adjustable colors and adjust LED brightness to perfectly match your system.
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
XMP 2.0 SUPPORT
A single BIOS setting is all that’s required to set your memory to its ideal performance settings, for for optimum performance.
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Product colour | Black |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Memory layout (modules x size) | 4 x 8 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 18 |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| Features | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Backlight | Yes |
| Memory layout (modules x size) | 4 x 8 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 18 |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| Country of origin | China |
| Cooling type | Heatsink |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Corsair Vengeance RGB CMW32GX4M4C3600C...
Login for pricing
|
New
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 64 GB 2 x...
Login for pricing
|
Popular
XPG LANCER RGB memory module 64 GB 2 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Crucial Pro CP2K16G4DFRA32A memory mod...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 16GB DDR5 5600MHz SODIMM Memory
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CMW32GX4M4C3600C18
|
CT2K16G48C40U5
|
AX5U6000C3032G-DCLARBK
|
AX5U6000C3032G-DCLARWH
|
CP2K16G4DFRA32A
|
83P91AA
|
| Manufacturer |
Corsair
|
Crucial
|
ADATA
|
ADATA
|
Crucial
|
HP
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
PC
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
32GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
4 x 8 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|
2 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|





