Corsair Vengeance RGB CMH32GX5M2B6000Z38 memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6000 MT/s 288-pin DIMM
SKU
CMH32GX5M2B6000Z38
Category: Memory Modules
| SKU | CMH32GX5M2B6000Z38 |
|---|---|
| EAN | 0840440422181 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
| Product Family | Vengeance |
| Product Series | RGB |
Attain top DDR5 RAM performance optimized for AMD® motherboards, with ten-zone RGB for DDR5 memory that lights up your cutting-edge PC.
EASIER THAN EVER
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the multi-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 DRAM ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before.
DYNAMIC TEN-ZONE RGB LIGHTING
Illuminate your system with ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar.
Select from dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization in iCUE.
TAKE CONTROL
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation plus iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
OVERCLOCK IT YOUR WAY
AMD EXPO™ AND INTEL® XMP COMPATIBLE
Dual memory profiles allow you to easily select optimized settings for your platform, whether you’re running an AMD or Intel processor
Optimized timings, speeds, and voltages are available for speedy overclocking with Intel XMP and AMD EXPO.
MAXIMUM BANDWIDTH, TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for maximum bandwidth and tight response times on the latest Intel® DDR5 compatible motherboards.
HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensure consistent high-frequency performance with aggressive timing options.
SOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE dual-tone styling to fit the look of modern systems.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Guarantees signal quality and stability, for superior overclocking ability.
WIDE COMPATIBILITY
Not sure which memory to go with? Find the best memory for your needs with our memory finder tool, integrated directly into the memory page, with loads of options to dial in your system config and get you paired up with compatible memory kits.
EASIER THAN EVER
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the multi-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 DRAM ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before.
DYNAMIC TEN-ZONE RGB LIGHTING
Illuminate your system with ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar.
Select from dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization in iCUE.
TAKE CONTROL
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation plus iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
OVERCLOCK IT YOUR WAY
AMD EXPO™ AND INTEL® XMP COMPATIBLE
Dual memory profiles allow you to easily select optimized settings for your platform, whether you’re running an AMD or Intel processor
Optimized timings, speeds, and voltages are available for speedy overclocking with Intel XMP and AMD EXPO.
MAXIMUM BANDWIDTH, TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for maximum bandwidth and tight response times on the latest Intel® DDR5 compatible motherboards.
HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensure consistent high-frequency performance with aggressive timing options.
SOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE dual-tone styling to fit the look of modern systems.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Guarantees signal quality and stability, for superior overclocking ability.
WIDE COMPATIBILITY
Not sure which memory to go with? Find the best memory for your needs with our memory finder tool, integrated directly into the memory page, with loads of options to dial in your system config and get you paired up with compatible memory kits.
| Memory | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| SPD speed | 4800 MHz |
| SPD voltage | 1.1 V |
| SPD latency | 40 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 48 GB/s |
| Design | |
| Backlight colour | RGB |
| Backlight | Yes |
| Product colour | Grey |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| SPD speed | 4800 MHz |
| Backlight colour | RGB |
| Backlight | Yes |
| SPD voltage | 1.1 V |
| SPD latency | 40 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| SPD profile | Yes |
| Product colour | Grey |
| Memory bandwidth (max) | 48 GB/s |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |
| Memory data transfer rate | 6000 MT/s |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Compatibility | AMD 600 Series, AMD 800 Series, Intel 600 Series, Intel 700 Series, Intel 800 Series |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Corsair Vengeance RGB CMH32GX5M2B6000Z...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
Hot Product
Micron MTA18ASF2G72PDZ-3G2R memory mod...
Login for pricing
|
Lenovo 4X77A88511 memory module 16 GB...
Login for pricing
|
Crucial Pro CP2K16G64C38U5W memory mod...
Login for pricing
|
Corsair Vengeance RGB memory module 32...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CMH32GX5M2B6000Z38
|
CT2K16G48C40U5
|
MTA18ASF2G72PDZ-3G2R
|
4X77A88511
|
CP2K16G64C38U5W
|
CMH32GX5M2B6400Z36
|
| Manufacturer |
Corsair
|
Crucial
|
Micron
|
LENOVO
|
Crucial
|
Corsair
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|





