Corsair Vengeance CMKC48GX5M2X8000C38 memory module 48 GB 2 x 24 GB DDR5 8000 MHz
SKU
CMKC48GX5M2X8000C38
Category: Memory Modules
| SKU | CMKC48GX5M2X8000C38 |
|---|---|
| EAN | 0840440495741 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
| Product Family | Vengeance |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
OVER 8000MHz SPEED
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the multi-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 DRAM ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before.
EASIER THAN EVER
ONBOARD CLOCK DRIVER
The built-in clock driver and voltage regulation system, offer improved stability and signal integrity at ultra-high clock frequencies.
OVERCLOCK IT YOUR WAY
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest generation of DDR5 compatible INTEL® Motherboards.
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the multi-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 DRAM ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before.
EASIER THAN EVER
ONBOARD CLOCK DRIVER
The built-in clock driver and voltage regulation system, offer improved stability and signal integrity at ultra-high clock frequencies.
OVERCLOCK IT YOUR WAY
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest generation of DDR5 compatible INTEL® Motherboards.
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Buffered memory type | Clocked unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 48 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 8000 MHz |
| Component for | PC |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 24 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| SPD profile | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Clocked unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Internal memory | 48 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 8000 MHz |
| Component for | PC |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 24 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| SPD profile | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
You may also be interested in
| Product |
Corsair Vengeance CMKC48GX5M2X8000C38...
Login for pricing
|
Recommended
Crucial Pro CP2K32G64C40U5B memory mod...
Login for pricing
|
G.Skill Ripjaws M5 RGB F5-6000J3636F16...
Login for pricing
|
Popular
G.Skill Ripjaws F5-5600S4040A32GX1-RS...
Login for pricing
|
Hot Product
Crucial Pro CP2K48G56C46U5 memory modu...
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology FURY Beast 32GB 60...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CMKC48GX5M2X8000C38
|
CP2K32G64C40U5B
|
F5-6000J3636F16GX2-RM5NRW
|
F5-5600S4040A32GX1-RS
|
CP2K48G56C46U5
|
KF560C36BBE2AK2-32
|
| Manufacturer |
Corsair
|
Crucial
|
G.SKILL
|
G.SKILL
|
Crucial
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
Notebook
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
64GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 24 GB
|
2 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 48 GB
|
2 x 16 GB
|





