Belkin UltraCharge Smartphone, Headset, Smartwatch Black AC Wireless charging Fast charging Indoor
SKU
WIZ039AUBK
- Save time with wireless charging now as fast as wired
- Get 5x faster wireless charging up to 25W†
- Reduce heat†† when fast charging to protect battery with ChillBoostTM passive cooling
- Charge an iPhone from 0-50% in 29 minutes‡
- Take advantage of additional 5W USB-C port to charge a smartwatch
- Turn any surface into a charging station with travel-friendly foldable, lightweight design
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WIZ039AUBK |
|---|---|
| EAN | 0745883921935 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Power your iPhone from 0-50% in just 29 minutes.‡ Featuring ChillBoost,™ our passive cooling technology engineered to reduce heat,†† you can safely fast charge two devices (iPhone, AirPods) simultaneously with Qi2 25W or MagSafe 25W technology. Plus a bonus 5W USB-C® port to charge a smartwatch. Compact design is lightweight and foldable, perfect for home use or on-the-go.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Headset, Smartwatch |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Wireless charging | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Wireless charging technology | Qi2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum power | 25 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 106 mm |
| Height | 24 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin UltraCharge Smartphone, Headset...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve 65 Charging Stand
Login for pricing
|
Belkin WCH010auWH Laptop, Smartphone,...
Login for pricing
|
Recommended
Belkin WCH010AUBK mobile device charge...
Login for pricing
|
New
Targus APA803GL mobile device charger...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin BoostCharge Pro Smartphone Whit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WIZ039AUBK
|
14207-39
|
WCH010AUWH
|
WCH010AUBK
|
APA803GL
|
WIA008AUWH
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
JABRA
|
BELKIN
|
BELKIN
|
TARGUS
|
BELKIN
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





