Belkin BoostCharge Smartphone Black USB Wireless charging Fast charging Indoor
SKU
WIA012FQBK
- 15W of fast wireless charging
- Convenient instant charging — just place device in the center of the pad
- LED indicates safe and successful charging
- Compact size is great for travel
- 5 ft./1.5m USB-C to USB-C cable included
- Keep your phone case (up to 5mm depth) on while charging
- Rigorous testing and safety assured with Belkin SmartProtect
- Housing made from 75% post-consumer recycled plastic for sustainability
- 100% plastic-free packaging
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WIA012FQBK |
|---|---|
| EAN | 0745883910908 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Enjoy a convenient phone or earbuds charging experience with our Wireless Charging Pad with Qi. Offering up to 15W fast wireless charging, this sleek and efficient pad ensures your device is ready for use. It’s the perfect addition to your desktop for seamless and stylish charging.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | USB |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Wireless charging technology | Qi |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 15 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 102 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black US...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
Login for pricing
|
Popular
Moki ACC MSTCWALL mobile device charge...
Login for pricing
|
MBeat Gorilla Power Black Indoor
Login for pricing
|
Moki Plus Black, Green Indoor
Login for pricing
|
Moki ACC-MUSBLCF White Auto
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WIA012FQBK
|
USB2PACBK
|
ACC MSTCWALL
|
MB-CHGR-C38
|
ACC MTCWP
|
ACC MUSBLCF
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
StarTech.com
|
Moki
|
mBeat
|
Moki
|
Moki
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|





