Belkin BoostCharge Pro Laptop, Smartphone, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
WCH018AUWH
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCH018AUWH |
|---|---|
| EAN | 0745883918423 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Belkin BoostCharge Pro 70W 3-Port GaN Wall Charger - White (WCH018AUWH)
Leveraging the latest GaN technologies, this ultra compact, light-weight wall charger can support optimal fast charging for your MacBook Air and Pro 13'. Its 3-port option enables fast charging for 3 devices at the same time. Embedded with the PD3.1 Programmable Power Supply, this charger provides wide compatibility to various smartphones, tablets, Chromebook, MacBook, window-based laptops and numerous PD enabled devices Fast Charge Power Delivery Optimized charging power with up to 70W charging (67W or 45W +10W + 10W) Universal Compatibility Optimized charge for your connected device Ideal for Travel All the power and speed you’ll need in a company, travel-ready design| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 70 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 38 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 54 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Belkin BoostCharge Pro Laptop, Smartph...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve 65 Charging Stand
Login for pricing
|
Bestseller
Targus APA107AU mobile device charger...
Login for pricing
|
Recommended
Belkin WCH010auWH Laptop, Smartphone,...
Login for pricing
|
|
New
Targus APA803GL mobile device charger...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCH018AUWH
|
14207-39
|
APA107AU
|
WCH010AUWH
|
STM-931-381Z-02
|
APA803GL
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
JABRA
|
TARGUS
|
BELKIN
|
STM
|
TARGUS
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|




