Belkin BoostCharge Pro Laptop, Smartphone, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
WCH016AUWH
- 3-port GaN charger includes 2x USB-C and 1x USB-A ports
- Charge up to three devices simultaneously with 100W of total power
- USB-C PD 3.1 charges a MacBook Pro 16" from 0-50% in 31 minutes†
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge
- Supports fast charging of most PD 3.1, PD 3.0 and PPS-enabled devices
- Belkin SmartProtect features Overvoltage protection and 177 tests for safety
- Tight-to-wall design won’t fall out of socket
- Compact design with foldable pins (US, China and Japan)
- Product made with recycled plastic and comes in 100% plastic-free packaging
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCH016AUWH |
|---|---|
| EAN | 0745883918270 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Power a laptop and two additional devices with our 3-Port GaN Wall Charger 100W. Two USB-C PD ports with PPS offer fast charging for all compatible devices, with a convenient USB-A port for standard charging. It supports a wide range of devices, including Apple Watch and Samsung devices, as well as other USB-C smartphones, tablets and laptops.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 100 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 43 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Belkin BoostCharge Pro Laptop, Smartph...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve 65 Charging Stand
Login for pricing
|
Belkin WCH010auWH Laptop, Smartphone,...
Login for pricing
|
Recommended
Belkin WCH010AUBK mobile device charge...
Login for pricing
|
New
Targus APA803GL mobile device charger...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin INC016AUBK mobile device charge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCH016AUWH
|
14207-39
|
WCH010AUWH
|
WCH010AUBK
|
APA803GL
|
INC016AUBK
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
JABRA
|
BELKIN
|
BELKIN
|
TARGUS
|
BELKIN
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





