ASUS TUF Gaming VG27AQ3A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
SKU
VG27AQ3A
Login for pricing
In Stock: 725 available
TUF Gaming VG27AQ3A Gaming Monitor – 27-inch, QHD(2560x1440), 180Hz, Fast IPS, ELMB Sync, 1ms (GTG), Freesync Premium™, G-Sync compatible, Variable Overdrive, 130% sRGB
  • 27-inch QHD(2560x1440) gaming monitor with 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
More Information
SKU VG27AQ3A
EAN 4711387079683
Manufacturer ASUS
Availability Y
Product Family TUF Gaming
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The 27-inch TUF Gaming VG27AQ3A QHD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast 180 Hz gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync™ Premium, G-SYNC compatible, VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it supports HDR and has a 130% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.
GAMING KEY SPEC
180HZ REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC
ADAPTIVE-SYNC
COLOR PERFORMANCE
HIGH DYNAMIC RANGE
EXCLUSIVE GAMING FEATURE
ELMB SYNC
*Ideal for Fast-paced games , works better over 85Hz.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE
VARIABLE OVERDRIVE
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 220 kHz
Digital vertical frequency48 - 144 Hz
HD typeQuad HD
Colour gamut130%
Backlight typeLED
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardsRGB
Anti-glare screenYes
Performance
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Motion blur reductionYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power4 W
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Feet colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-20 - 20°
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)35 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours44 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)615 mm
Depth (with stand)214 mm
Height (with stand)455 mm
Width (without stand)615 mm
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)54 mm
Weight (with stand)4.6 kg
Weight (without stand)3.6 kg
Package width686 mm
Package depth160 mm
Package height475 mm
Package weight7.2 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width686 mm
Package depth160 mm
Package height475 mm
Package weight7.2 kg
Other features
Motion blur reductionYes
Game modeYes
Width (without stand)615 mm
Height (without stand)367 mm
HDMIYes
Depth (without stand)54 mm
Energy efficiency scaleA to G
TouchscreenNo
Package typeBox
Technical details
Weight (with stand)4.6 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS TUF Gaming VG27AQ3A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black ASUS TUF Gaming VG27AQ3A computer moni... Login for pricing