ASUS ROG Strix Scope II RX keyboard Gaming USB QWERTY Black
SKU
ROG STRIX SCOPE II RX RED SWITCH
Login for pricing
In Stock:
34 available
USB 2.0, 100%, N Key Rollover, 1000 Hz, 2m, Armoury Crate, 836g
- ROG RX optical switches: Pre-lubed RX Red and RX Blue switches feature centralized lighting and provide consistent wobble-free keystrokes with near-zero debounce delay
- IP57-rated: Waterproof and dust resistant for long-lasting durability
- Hotkeys: F1–F5 keys are pre-programmed as hotkeys for Xbox Game Bar and recording
- Intuitive controls: Multifunction button and three-way knob for media playback, volume, and keyboard lighting
- Sound-dampening foam: Integrated foam absorbs pinging noises and echoes for improved acoustics
- PBT / UV-Coated ABS keycaps: Durable ROG PBT doubleshot keycaps or UV-coated ABS keycaps offer a premium feel and shine resistance*
- Unique ROG-themed space bar: UV-coated spacebar with special ROG markings and three underside RGB LEDs
- Ergonomic design: Three tilt positions and a detachable wrist rest
Category: Keyboards
| SKU | ROG STRIX SCOPE II RX RED SWITCH |
|---|---|
| EAN | 4711081993841 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
ROG Strix Scope II RX gaming keyboard with pre-lubed ROG RX optical switches, IP57 waterproof protection, sound-dampening foam, PBT doubleshot keycaps or UV-coated ABS keycaps, streaming hotkeys, multi-function controls, three tilt angles, and wrist rest
Play at the
Speed of Light
Play at the speed of light with the ROG Strix Scope II RX. This state-of-the-art gaming keyboard features exclusive ROG RX optical switches that include all-round central lighting and provide consistent, wobble-free keystrokes and near-instantaneous trigger response. It features either PBT doubleshot or UV-coated keycaps that offer a great feel plus shine-resistance. The ROG Strix Scope II RX also features IP57-rated waterproof and dust resistance, intuitive multifunction controls, streaming hotkeys and a detachable wrist rest.
Play at the
Speed of Light
Play at the speed of light with the ROG Strix Scope II RX. This state-of-the-art gaming keyboard features exclusive ROG RX optical switches that include all-round central lighting and provide consistent, wobble-free keystrokes and near-instantaneous trigger response. It features either PBT doubleshot or UV-coated keycaps that offer a great feel plus shine-resistance. The ROG Strix Scope II RX also features IP57-rated waterproof and dust resistance, intuitive multifunction controls, streaming hotkeys and a detachable wrist rest.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Opto-mechanical key switch |
| Rollover | N-key rollover |
| Device interface | USB |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| Connectivity technology | Wired |
| Keyboard keys operating life | 100 million characters |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 836 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 436 x 129 x 36 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ROG Strix Scope II RX keyboard Ga...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 920-010111 keyboard Office RF...
Login for pricing
|
Popular
Logitech 920-010577 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech 920-009561 keyboard Office RF...
Login for pricing
|
Logitech 920-010613 keyboard Office RF...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech MX Keys S
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROG STRIX SCOPE II RX RED SWITCH
|
920-010111
|
920-010577
|
920-009561
|
920-010613
|
920-011563
|
| Manufacturer |
ASUS
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
N/A
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office
|
Universal
|
Office
|
Office
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
Opto-mechanical key switch
|
Semi-mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
scissor key switch
|
scissor key switch
|
scissor key switch
|





