ASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A Optical 42000 DPI
SKU
ROG HARPE II ACE BLACK
Login for pricing
In Stock:
43 available
42000 dpi, 8000 Hz, optical sensor, ROG Optical Micro Switches, USB 2.0/Bluetooth 5.1/RF 2.4GHz, 750 IPS, 48g, blacik
- Shaped by esports pros: Engineered in collaboration with world-class esports professionals, perfectly balanced to enable effortless flicks and swift swipes for absolute precision in every play.
- 48g ultralight design: Built with an innovative bio-based nylon material that reduces weight and enhances impact resistance.
- ROG AimPoint Pro optical sensor: 42,000 dpi optical sensor with track-on-glass technology.
- ROG optical micro switches: Crisp, instant actuation and a 100-million-click lifespan.
- ROG SpeedNova 8K wireless technology: Experience maximized precision and reliability at up to 8KHz polling rate with ROG SpeedNova 8K wireless technology.
- Zone mode: Cuts straight into optimal, top-level hardware performance, customized to your standards.
- Web-based configurations: Configure and customize your gear directly on a browser via Gear Link.
- Large 100% PTFE mouse feet: Wide, friction-reducing mouse feet with rounded edges facilitate smooth and fast movements.
- Flexible connectivity: Tri-mode connectivity plus an ROG Omni Receiver supporting multiple-device wireless connection with a single receiver.
- Available in Black and Moonlight White
Category: Mice
| SKU | ROG HARPE II ACE BLACK |
|---|---|
| EAN | 4711387986639 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | ROG |
The ROG Harpe II Ace is an ultralight 48-gram semi-symmetrical gaming mouse with a shape developed with the help of esports professionals. It packs a raft of pro-approved technology, including the 42,000-dpi ROG AimPoint Pro optical sensor, ROG Optical Micro Switches and industry-leading 8,000Hz polling wireless performance with SpeedNova 8K wireless technology.
Pro-Perfected Precision
Victory starts with the perfect shape. Designed with input from pro esports players, the 48-gram Harpe II Ace features a right-handed symmetrical shape tailored for competitive precision. Built for total control and equipped with tournament-proven tech, the Harpe II Ace is engineered to help you stay locked in and perform at your peak when it matters most.
Pro-Perfected Precision
Victory starts with the perfect shape. Designed with input from pro esports players, the 48-gram Harpe II Ace features a right-handed symmetrical shape tailored for competitive precision. Built for total control and equipped with tournament-proven tech, the Harpe II Ace is engineered to help you stay locked in and perform at your peak when it matters most.
| Mouse | |
|---|---|
| Adjustable polling rate | Yes |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 42000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Mouse tracking speed | 750 ips |
| Input device | |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 42000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Cable length | 2 m |
| Rechargeable | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Power | |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 101 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 126.1 mm |
| Depth | 63.9 mm |
| Height | 39.7 mm |
| Weight | 48 g |
| Packaging data | |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 370 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 48 g |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Rig...
Login for pricing
|
Hot Product
LOGITECH G502 X Plus Wireless Gaming M...
Login for pricing
|
Logitech G 910-006640 mouse Gaming Rig...
Login for pricing
|
Recommended
Razer VIPER V3 PRO - WIRELESS ESPORTS...
Login for pricing
|
|
New
Razer Naga V2 HyperSpeed mouse Gaming...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROG HARPE II ACE BLACK
|
910-006173
|
910-006640
|
RZ01-05120200-R3A1
|
CH-931G001-WW
|
RZ01-03600100-R3A1
|
| Manufacturer |
ASUS
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
Razer
|
Corsair
|
Razer
|
| Buttons quantity |
5
|
13
|
5
|
N/A
|
4
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
N/A
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
Gaming
|
Gaming
|
Gaming
|
N/A
|
Home
|
Gaming
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
N/A
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|



