ASUS ExpertCenter P400 AiO P440VAK-BPCJ97X Intel Core 5 210H 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels All-in-One PC 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Wi-Fi 7 (802.11be) Black
SKU
P440VAK-BPCJ97X
Login for pricing
In Stock:
17 available
Intel Core 5 210H (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 23.8" Full HD 1920 x 1080, Intel Graphics, LAN, WLAN, Bluetooth, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core 5 210H (12MB Cache)
- 23.8" Full HD 1920 x 1080
- 16GB DDR5-SDRAM (1 x 16) & 512GB SSD
Category: All-in-One PCs/Workstations
| SKU | P440VAK-BPCJ97X |
|---|---|
| EAN | 4711636398060 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | ExpertCenter P400 AiO |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Expansive vision for ever-expanding businesses
The ASUS ExpertCenter P400 AiO combines versatility and security to meet all business productivity needs. Powered by up to the Intel® Core™ i7 processor and ultra-fast Wi-Fi 71, it ensures peak performance. Its 24-inch wide-view FHD touchscreen enhances the visual experience, while the innovative retractable camera protects your privacy with a sleek design. Built with NIST SP 800-155 compliant BIOS and optional TPM 2.02, it keeps your business secure against potential threats.
The ASUS ExpertCenter P400 AiO combines versatility and security to meet all business productivity needs. Powered by up to the Intel® Core™ i7 processor and ultra-fast Wi-Fi 71, it ensures peak performance. Its 24-inch wide-view FHD touchscreen enhances the visual experience, while the innovative retractable camera protects your privacy with a sleek design. Built with NIST SP 800-155 compliant BIOS and optional TPM 2.02, it keeps your business secure against potential threats.
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor model | 210H |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor socket | BGA 1744 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 0 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Number of side USB ports | 1 |
| Number of rear USB ports | 4 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Product type | All-in-One PC |
| HDD user password | Yes |
| BIOS password | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Power | |
| AC adapter power | 120 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 541 mm |
| Depth (with stand) | 210 mm |
| Height (with stand) | 416 mm |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Other features | |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Processor socket | BGA 1744 |
| Processor manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS ExpertCenter P400 AiO P440VAK-BPC...
Login for pricing
|
MSI Pro AP222T 13M-025AU All-in-One PC...
Login for pricing
|
New
MSI Pro AP222T 13M-026AU All-in-One PC...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre neo 50a Intel® Core...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre neo 50a Intel® Core...
Login for pricing
|
MSI Pro AP272P 13MA-475AU All-in-One P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P440VAK-BPCJ97X
|
PRO AP222T 13M-025AU
|
PRO AP222T 13M-026AU
|
12SD001SAU
|
12SD001UAU
|
PRO AP272P 13MA-475AU
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
MSI
|
LENOVO
|
LENOVO
|
MSI
|
| Display diagonal |
23" to 27"
|
20" to 23"
|
20" to 23"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
27" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|




