ASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7
SKU
DUAL-RTX5060TI-O16G-WHITE
Category: Graphics Cards
| SKU | DUAL-RTX5060TI-O16G-WHITE |
|---|---|
| EAN | 0199291179981 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | Dual |
DUAL GEFORCE RTX™ 5060 Ti White Edition
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti White Edition combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti White Edition combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| Processor frequency (OC mode) | 2632 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 759 TOPs |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 2.5 |
| Product colour | White |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Power | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 656 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 229 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 364 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 1.12 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
ASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA...
Login for pricing
|
Zotac ZT-D40740Q-10M graphics card NVI...
Login for pricing
|
Hot Product
MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC...
Login for pricing
|
New
GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 1...
Login for pricing
|
Recommended
Palit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVI...
Login for pricing
|
Bestseller
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NVID...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DUAL-RTX5060TI-O16G-WHITE
|
ZT-D40740Q-10M
|
GEFORCE RTX 5070 12G SHADOW 3X OC
|
GV-R9070XTGAMING OC-16GD
|
NE7506TU19T1-GB2061M
|
NE75070019K9-GB2050S
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ZOTAC
|
MSI
|
Gigabyte
|
Palit
|
Palit
|
| Graphics card memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060 Ti
|
GeForce RTX 4070
|
GeForce RTX 5070
|
Radeon RX 9070 XT
|
GeForce RTX 5060 Ti
|
GeForce RTX 5070
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
1
|
2
|
1
|
1
|
| Cooling type |
Active
|
Active
|
Active
|
Active
|
Active
|
Active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
3
|
2
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|
12GB to 16GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|





