ASUS B760M MAX GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 micro ATX
SKU
B760M MAX GAMING WIFI
Login for pricing
In Stock:
17 available
Intel B760 (LGA 1700) mATX motherboard, PCIe 5.0, DDR5, three M.2 slots, Realtek 1Gb Ethernet, Wi-Fi 6, DisplayPort, HDMI, SATA 6 Gbps, rear USB 10Gbps, front USB 5Gbps Type-C, Aura Sync
- Ready for Advanced AI PC: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- Intel® LGA 1700 Socket: Ready for 14th ,13th and 12th Gen Intel® CoreTM processors
- Ultrafast Connectivity: PCIe 5.0, DDR5, three M.2 slots, Realtek 1Gb Ethernet, Wi-Fi 6, rear USB 10Gbps, front USB 5Gbps Type-C®
- Comprehensive Cooling: VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+
- ASUS OptiMem II: Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking
- Aura Sync RGB Lighting: Onboard Addressable Gen 2 headers , easily synced with Aura Sync-capable hardware
- CEC Tier II ready
Category: Motherboards
| SKU | B760M MAX GAMING WIFI |
|---|---|
| EAN | 4711636156202 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
B760M MAX GAMING WIFI
ASUS B760 series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 14th & 13th Gen Intel® Core™ Processors. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, B760M MAX GAMING WIFI provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features. This platform delivers the power and connectivity that advanced AI PC applications demand.
ASUS B760 series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 14th & 13th Gen Intel® Core™ Processors. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, B760M MAX GAMING WIFI provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features. This platform delivers the power and connectivity that advanced AI PC applications demand.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Front panel connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Front panel audio connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Celeron®, Intel® Pentium® Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 7200,7000,6800,6600,6400,6200,6000,5800,5600,5400,5200,5000,4800 MHz |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 7200 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Features | |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Product colour | White, Black |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 3.0 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | SATA |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Other features | |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 2 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS B760M MAX GAMING WIFI Intel B760...
Login for pricing
|
MSI PRO B760M-E DDR4 motherboard Intel...
Login for pricing
|
Popular
MSI PRO B760M-P DDR4 motherboard Intel...
Login for pricing
|
Hot Product
MSI B840 GAMING PLUS WIFI motherboard...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS PRIME B840-PLUS WIFI-CSM AMD B840...
Login for pricing
|
ASUS PRIME B840M-A WIFI-CSM motherboar...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B760M MAX GAMING WIFI
|
PRO B760M-E DDR4
|
PRO B760M-P DDR4
|
B840 GAMING PLUS WIFI
|
PRIME B840-PLUS WIFI-CSM
|
PRIME B840M-A WIFI-CSM
|
| Manufacturer |
ASUS
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Processor manufacturer |
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Motherboard form factor |
micro ATX
|
micro ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|





