ASTRO Gaming A10 Headset
SKU
939-002058
Login for pricing
In Stock:
2 available
3.5 mm, 20 - 20000 Hz, 104 dB, 32 mm, 32 Ω, 183 x 77 x 173 mm, 246 g, Grey, f/ PS
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 939-002058 |
|---|---|
| EAN | 0097855174123 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Enhance your everyday gaming setup with the ASTRO A10 Gen 2 Headset for PC. Consider it the next evolution of your PC equipment you already use on a daily basis. Explosive audio thanks to 32mm dynamic drives, flip-to-mute boom mic, and durable construction with replaceable ear cushions and headband pad combine for an unforgettable audio experience. No need to worry about popping those Ps or purchasing another headset when things start feeling a little rundown. Buckle down for all-night gaming sessions thanks to the A10's ergonomic construction, with closed back design, supported with sturdy construction and an ultra-durable, comfortable headband that may just outlast your old favorite headset. Adjust your audio without leaving your seat with an inline volume control so you never miss a single moment of the action.
DURABLE CONSTRUCTION
A durable chassis with a flexible headband designed to withstand anything you throw at your headset, or you throw your headset at.
LONG-LASTING COMFORT
Designed to provide hours of comfortable use thanks to its ergonomic design, optimal clamping force, and lightweight construction.
FLIP-TO-MUTE MICROPHONE
Flip-to-mute, uni-directional microphone and in-line volume control so you're always in command of your communication.
DURABLE CONSTRUCTION
A durable chassis with a flexible headband designed to withstand anything you throw at your headset, or you throw your headset at.
LONG-LASTING COMFORT
Designed to provide hours of comfortable use thanks to its ergonomic design, optimal clamping force, and lightweight construction.
FLIP-TO-MUTE MICROPHONE
Flip-to-mute, uni-directional microphone and in-line volume control so you're always in command of your communication.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Rotary |
| Detachable cable | Yes |
| Device compatibility | PlayStation 5 |
| Design | |
| Headband pressure | 4.5 N |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 104 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 183 mm |
| Depth | 77 mm |
| Height | 173 mm |
| Weight | 246 g |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 183 mm |
| Package weight | 415 g |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Minimum system requirements | Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4, PlayStation 5, Windows based PC, Mac. |
| Packaging content | A10 Headset A10 Volume Cable PC Splitter Cable |
You may also be interested in
| Product |
Popular
ASTRO Gaming A10 Headset
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Recommended
Logitech G 981-001019 headphones/heads...
Login for pricing
|
Logitech G 981-001025 headphones/heads...
Login for pricing
|
SHOKZ OpenMove Headphones Wireless Ear...
Login for pricing
|
SHOKZ OpenMove Headphones Wireless Nec...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
939-002058
|
981-000482
|
981-001019
|
981-001025
|
S661BL
|
S661GY
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
Shokz
|
Shokz
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Ear-hook
|
Neck-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Calls/Music
|
Gaming
|
Gaming
|
Calls/Music
|
Sports
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
Headphones
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Built-in microphone
|
Built-in microphone
|





