Arlo VMA7600-10000S security camera accessory Solar panel
SKU
VMA7600-10000S
- Powered cameras using clean, renewable solar energy
- No climing ladders or removing batteries
- Universal compatibility
- Weather-resistant design
- 8 ft power cable
- 360° adjustable mount
- Easy setup
Category: Security Camera Accessories
| SKU | VMA7600-10000S |
|---|---|
| EAN | 0193108147972 |
| Manufacturer | ARLO |
| Availability | Y |
Harness the sun’s energy
Keep your Arlo cameras powered using clean, renewable solar energy.
Endless protection
Stay fully charged and connected - no climbing ladders or removing batteries.
Universal compatibility
Works with Arlo Essential (battery models), Go 2, Pro 3 and above, Ultra, and Wireless Floodlights.*
Weather-resistant design
Built to perform outdoors in sun, rain, and snow for year-round reliability.
Flexible positioning
Includes an 8 ft power cable and 360° adjustable mount to capture the best sunlight.
Power your security with the sun. The Arlo Solar Panel keeps your wire-free cameras and floodlights charged day and night, without the worry of cables or battery swaps. Simply mount, connect, and enjoy continuous protection. Compatible with a wide range of Arlo devices, it delivers effortless, eco-friendly power for 24/7 peace of mind.
Harness the sun’s energy
Keep your Arlo cameras powered using clean, renewable solar energy.
Endless protection
Stay fully charged and connected - no climbing ladders or removing batteries.
Universal compatibility
Works with Arlo Essential (battery models), Go 2, Pro 3 and above, Ultra, and Wireless Floodlights.*
Weather-resistant design
Built to perform outdoors in sun, rain, and snow for year-round reliability.
Flexible positioning
Includes an 8 ft power cable and 360° adjustable mount to capture the best sunlight.
Easy setup
Quick to install, simple to connect - continuous power in minutes.
Harness the sun’s energy
Keep your Arlo cameras powered using clean, renewable solar energy.
Endless protection
Stay fully charged and connected - no climbing ladders or removing batteries.
Universal compatibility
Works with Arlo Essential (battery models), Go 2, Pro 3 and above, Ultra, and Wireless Floodlights.*
Weather-resistant design
Built to perform outdoors in sun, rain, and snow for year-round reliability.
Flexible positioning
Includes an 8 ft power cable and 360° adjustable mount to capture the best sunlight.
Easy setup
Quick to install, simple to connect - continuous power in minutes.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam, China |
| Protection features | Weatherproof |
| Easy to install | Yes |
| Housing material | Plastic, Glass |
| Brand compatibility | Arlo |
| Type | Solar panel |
| Placement supported | Universal |
| Compatibility | Ultra Cameras VMC5040-100NAS, VMC5040B-100NAS, VMS5140-100NAS, VMS5140B-100NAS, VMS5240-100NAS, VMS5240B-100NAS, VMS5340-100NAS, VMS5340B-100NAS, VMS5440-100NAS, VMS5440B-100NAS Ultra 2 Cameras VMC5040-200NAS, VMC5040B-200NAS, VMS5240-200NAS, VMS5240B-200NAS Pro 3 Cameras VMC4040P-100NAS, VMC4040B-100NAS, VMS4240P-100NAS, VMS4240B-100NAS, VMS4340P-100NAS VMS4440P-100NAS, VMS4440B-100NAS VMS4640P-100NAS Pro 4 Cameras VMC4050P-100NAS, VMC4050B-100NAS, VMC4250P-100NAS, VMC4250B-100NAS, VMC4350P-100NAS, VMC4350B-100NAS Pro 5 Cameras VMC4060P-100NAS, VMC4060B-100NAS, VMC4360P-100NAS, VMC4360B-100NAS Essential Spotlight Camera (1st Gen) VMC2030-100NAS, VMC2030B-100NAS, VMC2330-100NAS, VMC2330B-100NAS Essential Spotlight XL Camera (1st Gen) VMC2032-100NAS Essential Outdoor Camera (2nd Gen) VMC3050-100NAS, VMC3250-100NAS, VMC3350-100NAS, VMC2050-100NAS, VMC2250-100NAS, VMC2350-100NAS Essential Outdoor XL Camera (2nd Gen) VMC3052-100NAS, VMC3252-100NAS, VMC3352-100NAS, VMC2052-100NAS, VMC2252-100NAS, VMC2352-100NAS Go 2 Cameras VML2030-100NAS Floodlight Cameras FB1001-100NAS, FB1001B-100NAS |
| Product colour | White |
| Certification | IP65 |
| Built-in microphone | No |
| Built-in processor | No |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Day/night mode | No |
| Cable length | 2.44 m |
| Image sensor | |
| Day/night mode | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam, China |
| Protection features | Weatherproof |
| Type | Solar panel |
| Placement supported | Universal |
| Window dimensions (W x H) | 116 x 168 mm |
| Compatibility | Ultra Cameras VMC5040-100NAS, VMC5040B-100NAS, VMS5140-100NAS, VMS5140B-100NAS, VMS5240-100NAS, VMS5240B-100NAS, VMS5340-100NAS, VMS5340B-100NAS, VMS5440-100NAS, VMS5440B-100NAS Ultra 2 Cameras VMC5040-200NAS, VMC5040B-200NAS, VMS5240-200NAS, VMS5240B-200NAS Pro 3 Cameras VMC4040P-100NAS, VMC4040B-100NAS, VMS4240P-100NAS, VMS4240B-100NAS, VMS4340P-100NAS VMS4440P-100NAS, VMS4440B-100NAS VMS4640P-100NAS Pro 4 Cameras VMC4050P-100NAS, VMC4050B-100NAS, VMC4250P-100NAS, VMC4250B-100NAS, VMC4350P-100NAS, VMC4350B-100NAS Pro 5 Cameras VMC4060P-100NAS, VMC4060B-100NAS, VMC4360P-100NAS, VMC4360B-100NAS Essential Spotlight Camera (1st Gen) VMC2030-100NAS, VMC2030B-100NAS, VMC2330-100NAS, VMC2330B-100NAS Essential Spotlight XL Camera (1st Gen) VMC2032-100NAS Essential Outdoor Camera (2nd Gen) VMC3050-100NAS, VMC3250-100NAS, VMC3350-100NAS, VMC2050-100NAS, VMC2250-100NAS, VMC2350-100NAS Essential Outdoor XL Camera (2nd Gen) VMC3052-100NAS, VMC3252-100NAS, VMC3352-100NAS, VMC2052-100NAS, VMC2252-100NAS, VMC2352-100NAS Go 2 Cameras VML2030-100NAS Floodlight Cameras FB1001-100NAS, FB1001B-100NAS |
| Products per pallet (sea) | 6 pc(s) |
| Pallet height (air) | 13.5 cm |
| Pallet net width | 2.45 cm |
| Pallet net weight | 718 g |
| Pallet net height | 2.25 cm |
| Pallet net length | 2.95 cm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2.44 m |
| Window dimensions (W x H) | 116 x 168 mm |
| Width | 2 mm |
| Weight | 201 g |
| Inner width | 2 mm |
| Height | 168 mm |
| Depth | 2 mm |
| Package width | 72 mm |
| Package height | 187 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package weight | 180 g |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 72 mm |
| Package height | 187 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging content | - Solar Panel w/ power cable (1) - USB-C adapter cable (1) - Micro-USB adapter cable (1) - Magnetic adapter cable (1) - Short Wall mount w/ screw kit (1) - Quick Start Guide (1) - Safety Guide (1) |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Certificates | |
| UN number | N/A |
| Certification | IP65 |
| Certification | |
| UN number | N/A |
You may also be interested in
| Product |
Arlo VMA7600-10000S security camera ac...
Login for pricing
|
New
Ubiquiti AI Theta Long-Distance Lens
Login for pricing
|
Hot Product
Ubiquiti UACC-G5-PTZ-ICM security came...
Login for pricing
|
Hikvision Wall mount
Login for pricing
|
Recommended
Ubiquiti UACC-G5-Dome-Ultra-FM-SB-B Mo...
Login for pricing
|
Bestseller
Hikvision DS-1604ZJ-box-pole Mount
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VMA7600-10000S
|
UVC-AI-Theta-Lens-LD
|
UACC-G5-PTZ-ICM
|
302703611
|
UACC-G5-DOME-ULTRA-FM-SB-B
|
302701642
|
| Manufacturer |
ARLO
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
Hikvision
|
Ubiquiti
|
Hikvision
|
| Type |
Solar panel
|
Lens
|
Mount
|
N/A
|
Mount
|
Mount
|
| Placement supported |
Universal
|
Indoor
|
Outdoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
| Brand compatibility |
Arlo
|
Ubiquiti Networks
|
Ubiquiti Networks
|
N/A
|
Ubiquiti Networks
|
Hikvision Digital Technology
|





