Allied Telesis X530L-28GPX Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE)
SKU
AT-X530L-28GPX-40
Login for pricing
In Stock:
4 available
Cost-effective 24-port 10/100/1000T PoE+ stackable switch with 4 SFP+ ports and 2 fixed power supplies.
Category: Network Switches
| SKU | AT-X530L-28GPX-40 |
|---|---|
| EAN | 0767035217093 |
| Manufacturer | ALLIED TELESIS |
| Availability | Y |
Stackable Intelligent Layer 3 Switches
The Allied Telesis x530L Series stackable Layer 3 switches feature high capacity, resiliency and easy management. With both Multi-Gigabit and high port density models, plus Power over Ethernet, they are the ideal choice for network access applications.
The Allied Telesis x530L Series stackable Layer 3 switches feature high capacity, resiliency and easy management. With both Multi-Gigabit and high port density models, plus Power over Ethernet, they are the ideal choice for network access applications.
| Management features | |
|---|---|
| Traffic classification | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Latency (10-100 Mbps) | 6.06 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3.98 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.63 µs |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Forwarding rate | 95.2 Mpps |
| Number of VLANs | 4094 |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Routing protocols | OSPF |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Noise level | 42 dB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Stackable | Yes |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Power | |
| Power consumption (max) | 890 W |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Heat dissipation | 3037 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| Number of VLANs | 4094 |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 441 mm |
| Depth | 421 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 577 mm |
| Package depth | 548 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 8.4 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Allied Telesis X530L-28GPX Managed L3...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco Catalyst IE-3300-8T2S-E network...
Login for pricing
|
D-Link 14-Port L2 Managed Switch with...
Login for pricing
|
New
Sophos CS110-48FP Managed Gigabit Ethe...
Login for pricing
|
Popular
D-Link 24-port 10G SFP+, 4-port 10GBAS...
Login for pricing
|
Bestseller
NETGEAR GSM4230P-100EUS network switch...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT-X530L-28GPX-40
|
IE-3300-8T2S-E
|
DIS-300G-14PSW
|
C14CTCHAU
|
DXS-1210-28S
|
GSM4230P-100AJS
|
| Manufacturer |
ALLIED TELESIS
|
Cisco
|
D-LINK
|
SOPHOS
|
D-LINK
|
NETGEAR
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Stackable |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
10G Ethernet (100/1000/10000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
24
|
8
|
10
|
48
|
4
|
N/A
|





