MST14DP122HD
Login for pricing
In Stock: 14 available
StarTech.com DP to Dual HDMI MST HUB - Dual HDMI 4K 60Hz - DisplayPort Multi Monitor Adapter with 1ft / 30cm cable - DP 1.4 Multi Stream Transport Hub, DSC | HBR3 - DP to HDMI Splitter (MST14DP122HD)
  • HIGH PERFORMANCE: DisplayPort to Dual HDMI MST Hub splitter drives Dual 4K 60Hz displays using a single DisplayPort port / DP 1.4/DSC/HBR3/32.4Gbps/HDR/7.1ch Audio/MST/ Windows Only / Not compatible with macOS
  • MULTIPLE MONITORS: This DisplayPort to HDMI adapter drives 2x 4K 60Hz or 2x 1080p 60Hz HDMI displays using a single DisplayPort port to increase your productivity on Windows PC's / Small Footprint ensure it easily fits into your existing setup
More Information
SKU MST14DP122HD
EAN 0065030885096
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
2 x 4K 60Hz | Multi-Monitor Video Splitter | Windows® | DSC | HDR
This DisplayPort to HDMI MST Hub drives two 4K 60Hz HDMI monitors from a DisplayPort enabled Windows device.
Multi-tasking Made Easy
This DisplayPort to HDMI video splitter allows you to connect up to two additional displays in extended or mirror mode. Connecting two independent 4K 60Hz displays creates high-performance workstations for users in your organization, enabling easier multi-tasking, resulting in increased productivity.
Host Connection
Output 1 Resolution
Output 2 Resolution
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 30Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
4K at 60Hz and HDR
Hassle-Free Setup
MST offers an easy setup, by natively working on any Windows device. Plug-and-play installation with no drivers or software required. A 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this dual-monitor splitter is USB powered (USB Cable included).
The StarTech.com Advantage
Features
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Cable length0.3 m
Connector 1DisplayPort
Connector 22 x HDMI
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Product colourBlack, Grey
Bandwidth32400 MB/s
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Plug and PlayYes
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Supported audio channels7.1
Power sourceUSB
Latching connectorsYes
Other features
Width105 mm
Height14 mm
Depth43 mm
Weight & dimensions
Weight53 g
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight110 g
Width105 mm
Height14 mm
Depth43 mm
Packaging data
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight110 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
Master (outer) case width473 mm
Master (outer) case length331 mm
Master (outer) case height440 mm
Products per master (outer) case70 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com DP to Dual HDMI MST HUB - Dual HDMI 4K 60Hz - DisplayPort Multi Monitor Adapter with 1ft / 30cm cable - DP 1.4 Multi Stream Transport Hub, DSC | HBR3 - DP to HDMI Splitter StarTech.com DP to Dual HDMI MST HUB -... Login for pricing
StarTech.com HDMI to DisplayPort Adapter - 4K 30Hz
Bestseller
StarTech.com HDMI to DisplayPort Adapt... Login for pricing
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with USB Audio & Power – Portable VGA to HDMI Converter – 1080p
Hot Product
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with... Login for pricing
StarTech.com DisplayPort to DVI Dual Link Active Adapter - DisplayPort to DVI-D Adapter Video Converter 2560x1600 60Hz - DP 1.2 to DVI Monitor - USB Powered - Latching DP Connector StarTech.com DisplayPort to DVI Dual L... Login for pricing
StarTech.com 1ft (30cm) HDMI to DisplayPort Adapter Cable, Active 4K 60Hz HDMI 2.0 to DP 1.2 Converter, HDR, USB Bus Powered, HDMI Source to DisplayPort Monitor for Laptops/PC StarTech.com 1ft (30cm) HDMI to Displa... Login for pricing