SAT2MSAT25
Login for pricing
In Stock:
2 available
StarTech.com 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure - Mini PCIe ssd Adapter - SATA to mSATA - Mini PCIe SATA
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | SAT2MSAT25 |
|---|---|
| EAN | 0065030845694 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Convert an mSATA mini-SSD into a Standard 2.5in SATA SSD
The SAT2MSAT25 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure turns an mSATA (Mini SATA) mini-SSD into a standard 2.5in SATA SSD for use anywhere a 2.5in SATA drive can be used.
Featuring all of the standard mounting points that a normal 2.5in hard drive uses, the converter can be installed into External Hard Drive Enclosures, Hard Drive Docking Stations or into desktop or laptop computers. The enclosure also features a unique design that enables seamless data pass-through with no conversion bottlenecks, enabling the mSATA drive to work as fast as it's allowed by the host system/interface.
The StarTech.com Advantage
- Fits virtually any full-length mSATA Solid State Drive into an housing that is identical to a standard 2.5in SATA drive
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 9.8 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 166 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 117 g |
| Packaging data | |
| Package width | 166 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 117 g |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 2.5in SATA to Mini SATA S...