PLATE25F16
Login for pricing
In Stock:
3 available
StarTech.com 16in DB25 Parallel Female to IDC 26 Pin Header Slot Plate (PLATE25F16)
Category: Cable Gender Changers
| SKU | PLATE25F16 |
|---|---|
| EAN | 0065030828468 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Add an extra parallel port to the back of your PC from your motherboard
The StarTech.com Advantage
- Add a 25-pin Parallel port to the back of your computer
- Easy to use and install
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
The StarTech.com Advantage
- Easy to use and install
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | DB-25 |
| Connector 2 | IDC |
| Cable length | 0.4 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21.2 mm |
| Package weight | 55 g |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.4 m |
| Technical details | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 16in DB25 Parallel Female...